Latest
BJP abd Shiv Sena going for alliance in Maharashtra; Shiv Sena to get 10 portfolios in Maharashtra cabinet; No deputy CM from Shiv Sena;
Navigation
Track Your Constituency
Type

Maharashtra Assembly Constituencies Elections Results 2014


Maharashtra Election Results 2014


Table showing results for all the Assembly (Vidhan Sabha) Constituencies of Maharashtra with the names of winner and runner-up candidates. Also shown along are their party names.

Contituency NameLeading/WinnerTrailing/Runnerup
Akkalkuwa Padavi Adv. K.C. (INC )WinnerParadake Vijaysing Rupsing (NCP )Runner-up
Shahada Padvi Udesing Kocharu (BJP )WinnerPadmakar Vijaysing Valvi (INC )Runner-up
Nandurbar Gavit Vijaykumar Krushnarao (BJP )WinnerVasave Kunal Batesing (INC )Runner-up
Nawapur Naik Surupsing Hirya (INC )WinnerGavit Sharad Krushnarao (NCP )Runner-up
Sakri Ahire Dhanaji Sitaram Or D.S.Ahire (INC )WinnerGavit Manjula Tulshiram (BJP )Runner-up
Dhule RuralKunal (Baba) Rohidas Patil (INC)WinnerN.A
Dhule CityAnil Anna Gote (BJP)WinnerN.A
Sindkheda Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP )WinnerSaner Shamkant Raghunath (INC )Runner-up
Shirpur Kashiram Vechan Pawara (INC )WinnerDr. Jitendra Yuvraj Thakur (BJP )Runner-up
ChopdaSonawane Chandrakant Baliram (SHS)WinnerN.A
Raver Haribhau Madhav Jawale (BJP )WinnerChaudhari Shirish Madhukarra (INC )Runner-up
BhusawalSawkare Sanjay Waman (BJP)WinnerN.A
Jalgaon City Suresh Damu Bhole (Rajumama) (BJP )WinnerSureshkumar Jain (SHS )Runner-up
Jalgaon Rural Gulab Raghunath Patil (SHS )WinnerDevkar Gulabrao Baburao (NCP )Runner-up
AmalnerShirishdada Hiralal Chaudhari (IND)WinnerN.A
ErandolAnnasaheb Dr. Satish Bhaskarrao Patil (NCP)WinnerN.A
ChalisgaonUnmesh Bhaiyyasaheb Patil (BJP)WinnerN.A
Pachora Kishor Appa Patil (SHS )WinnerDilip Onkar Wagh (NCP )Runner-up
Jamner Girish Dattatray Mahajan (BJP )WinnerPatil Digambar Keshav (NCP )Runner-up
Muktainagar Khadse Eknathrao Ganpatrao (BJP )WinnerPatil Chandrakant Nimba (SHS )Runner-up
Malkapur Chainsukh Madanalal Sancheti (BJP )WinnerDr. Arvind Kolte (INC )Runner-up
BuldhanaHarshwardhan Vasantrao Sapkal (INC)WinnerN.A
ChikhliRahul Siddhavinayak Bondre (INC)WinnerN.A
Sindkhed Raja Dr. Khedekar Shashikant Narsingrao (SHS )WinnerDr. Ganesh Baburao Mante (BJP )Runner-up
Mehkar Raimulkar Sanjay Bhashkar (SHS )WinnerLaxmanrao Januji Ghumare (INC )Runner-up
Khamgaon Akash Pandurang Fundkar (BJP )WinnerDilipkumar Gokulchand Sananda (INC )Runner-up
Jalgaon Jamod Kute Dr. Sanjay Shriram (BJP )WinnerBalasaheb Alias Prasenjit Kisan Tayde (BBM )Runner-up
AkotBharsakle Prakash Gunvantrao (BJP)WinnerN.A
BalapurBaliram Bhagwan Siraskar (BBM)WinnerN.A
Akola WestGovardhan Mangilal Sharma (BJP)WinnerN.A
Akola EastSavarkar Randhir Pralhadrao (BJP)WinnerN.A
Murtijapur Harish Marotiappa Pimple (BJP )WinnerRahul Shesharao Dongare (BBM )Runner-up
Risod Amit Subhashrao Zanak (INC )WinnerJadhav Vijay Tulshiram (BJP )Runner-up
Washim Malik Lakhan Sahadeo (BJP )WinnerNilesh Alias Shashikant Pendharkar (SHS )Runner-up
Karanja Patni Rajendra Sukhanad (BJP )WinnerPunjani Mo.Yusuf (BBM )Runner-up
Dhamangaon RailwayJagtap VirendraWalmik (INC)WinnerN.A
BadneraRavi Rana (IND)WinnerN.A
AmravatiDr.Deshmukh Sunil Panjabrao (BJP)WinnerN.A
Teosa Adv. Yashomati Thakur (Sonawane) (INC )WinnerNivedita Dighade Choudhari (BJP )Runner-up
DaryapurRamesh Ganpatrao Bundile (BJP)WinnerN.A
Melghat Bhilawekar Prabhdas Babulal (BJP )WinnerRajkumar Dayaram Patel (NCP )Runner-up
Achalpur Bacchu Alias Omprakash Babarao Kadu (IND )WinnerAshok Shridharpant Bansod (BJP )Runner-up
Morshi Dr. Anil Sukhdevrao Bonde (BJP )WinnerHarshvardhan Pratapsinh Deshmukh (NCP )Runner-up
ArviAmar Sharadrao Kale (INC)WinnerN.A
DeoliKamble Ranjit Prataprao (INC)WinnerN.A
HinganghatKunawar Samir Trambakrao (BJP)WinnerN.A
Wardha Dr.Pankaj Rajesh Bhoyar (BJP )WinnerShekar Pramod Shende (INC )Runner-up
Katol Ashish Ranjeet Deshmukh (BJP )WinnerAnil Deshmukh (NCP )Runner-up
Savner Kedar Sunil Chhtrapal (INC )WinnerVinod Bapurao Jivtode (Guruji) (SHS )Runner-up
Hingna Meghe Sameer Dattatraya (BJP )WinnerBang Rameshchandra Gopikisan (NCP )Runner-up
Umred Parwe Sudhir Laxman (BJP )WinnerBansod Rukshadas Mokasrao (BSP )Runner-up
Nagpur South West Devendra Gangadhar Fadnavis (BJP )WinnerPrafulla Vinod Gudadhe (Patil) (INC )Runner-up
Nagpur South Kohale Sudhakar Vitthalrao (BJP )WinnerChaturvedi Satish (INC )Runner-up
Nagpur East Khopde Krishnaji Panchamji (BJP )WinnerAbhijit Govindrao Wanjari (INC )Runner-up
Nagpur Central Kumbhare Vikas Shankarrao (BJP )WinnerAnees Ahmed (INC )Runner-up
Nagpur West Deshmukh Sudhakar Shamrao (BJP )WinnerThakre Vikas Pandurang (INC )Runner-up
Nagpur North Dr. Milind Mane (BJP )WinnerKishore Uttamrao Gajbhiye Ias (BSP )Runner-up
Kamthi Chandrashekhar Krushnarao Bawankule (BJP )WinnerRajendra Bhausaheb Mulak (INC )Runner-up
Ramtek Reddy Dwaram Mallikarjun Ram Reddy (BJP )WinnerAshish Nandakishor Jaiswal (SHS )Runner-up
Tumsar Waghamare Charan Sovinda (BJP )WinnerKukade Madhukar Yashwantrao (NCP )Runner-up
BhandaraAvsare Ramchandra Punaji (BJP)WinnerN.A
Sakoli Kashiwar Rajesh Lahanu (BJP )WinnerSevakbhau Nirdhan Waghaye (INC )Runner-up
Arjuni MorgaonEngg.Badole Rajkumar Sudam (BJP)WinnerN.A
Tirora Rahangdale Vijay Bharatlal (BJP )WinnerBansod Dilip Waman (IND )Runner-up
Gondia Agrawal Gopaldas Shankarlal (INC )WinnerAgrawal Vinodkumar Santoshkumar (BJP )Runner-up
AmgaonPuram Sanjay Hanwantrao (BJP)WinnerN.A
ArmoriKrushna Damaji Gajbe (BJP)WinnerN.A
GadchiroliDr. Deorao Madguji Holi (BJP)WinnerN.A
Aheri Ambrishrao Raje Satyawanrao Atram (BJP )WinnerAtram Dharmaraobaba Bhagwantrao (NCP )Runner-up
Rajura Adv. Sanjay Yadaorao Dhote (BJP )WinnerDhote Subhash Ramchandrrao (INC )Runner-up
ChandrapurShamkule Nanaji Sitaram (BJP)WinnerN.A
BallarpurSudhir Sachhidanand Mungantiwar (BJP)WinnerN.A
BrahmapuriWadettiwar Vijay Namdevrao (INC)WinnerN.A
ChimurBanty Bahngdiya (BJP)WinnerN.A
Warora Suresh Urf Balubhau Narayan Dhanorkar (SHS )WinnerSanjay Wamanrao Deotale (BJP )Runner-up
Wani Bodkurwar Sanjivreddi Bapurao (BJP )WinnerNandekar Vishvas Ramchandra (SHS )Runner-up
Ralegaon Ashok Ramaji Wooike (BJP )WinnerProf.Vasant Chindhuji Purake (INC )Runner-up
Yavatmal Madan Madhukarrao Yerawar (BJP )WinnerSantosh Marotrao Dhavale (SHS )Runner-up
DigrasRathod Sanjay Dulichand (SHS)WinnerN.A
ArniRaju Narayan Todsam (BJP)WinnerN.A
Pusad Naik Manohar Rajusing (NCP )WinnerDeosarkar Prakashrao Abaji (SHS )Runner-up
Umarkhed Rajendra Waman Najardhane (BJP )WinnerKhadse Vijayrao Yadavrao (INC )Runner-up
Kinwat Jadhav Pradeep Naik (NCP )WinnerBhimrao Ramji Keram (IND )Runner-up
Hadgaon Ashtikar Patil Nagesh Bapurao (SHS )WinnerJawalgaonkar Madhavrao Nivrutirao Pawar (Patil) (INC )Runner-up
BhokarAmeeta Ashokrao Chavan (INC)WinnerN.A
Nanded North D.P.Sawant (INC )WinnerPandhare Sudhakar Ramrao (BJP )Runner-up
Nanded South Hemant Shriram Patil (SHS )WinnerDilip Venkatrao Kandkurte (BJP )Runner-up
Loha Chikhalikar Prataprao Govindrao (SHS )WinnerDhondge Mukteshwar Keshavrao (BJP )Runner-up
Naigaon Chavan Vasantrao Balwantrao (INC )WinnerRajesh Sambhaji Pawar (BJP )Runner-up
DeglurSabane Subhash Peraji (SHS)WinnerN.A
Mukhed Govind Mukkaji Rathod (BJP )WinnerBetmogarekar Patil Hanmantrao Venkatrao (INC )Runner-up
BasmathMundada Jaiprakash Shankarlal (SHS)WinnerN.A
KalamnuriTarfe Santosh Kautika (INC)WinnerN.A
Hingoli Mutkule Tanhaji Sakharamji (BJP )WinnerPatil Bhaurao Baburao (INC )Runner-up
Jintur Bhambale Vijay Manikrao (NCP )WinnerKadam Ramprasad Wamanrao (Bordikar) (INC )Runner-up
Parbhani Dr. Rahul Vedprakash Patil (SHS )WinnerSyed Khaled Syed. Sahebjan (AIMIM )Runner-up
GangakhedMadhusudan Manikrao Kendre (NCP)WinnerN.A
Pathri Phad Mohan Madhavrao (IND )WinnerWarpudkar Suresh Ambadasrao (INC )Runner-up
Partur Babanrao Dattatray Yadav (Lonikar) (BJP )WinnerKanhaiyyalal (INC )Runner-up
GhansawangiRajeshbhaiyya Tope (NCP)WinnerN.A
Jalna Arjun Panditrao Khotkar (SHS )WinnerGorantyal Kailas Kishanrao (INC )Runner-up
BadnapurKuche Narayan Tilakchand (BJP)WinnerN.A
Bhokardan Danave Santosh Raosaheb (BJP)WinnerN.A
Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi (INC )WinnerBankar Suresh Pandurang (BJP )Runner-up
Kannad Jadhav Harshvardhan Raibhan (SHS )WinnerUdaysing Sardarsing Rajput (NCP )Runner-up
Phulambri Bagde Haribhau Kisanrao (BJP )WinnerDr Kalyan Vaijinathrao Kale (INC )Runner-up
Aurangabad Central Sayed Imtiaz Jalil (AIMIM)WinnerPradeep Shivnarayan Jaiswal (SHS)Runner-up
Aurangabad West Sanjay Shirsat (SHS)WinnerN.A
Aurangabad EastAtul Moreshwar Save (BJP)WinnerN.A
Paithan Bhumre Sandipanrao Aasaram (SHS )WinnerWaghchaure Sanjay Alias Raosaheb Yadavrao (NCP )Runner-up
GangapurBumb Prashant Bansilal (BJP)WinnerN.A
Vaijapur Bhausaheb Patil Chikatgaonkar (NCP )WinnerR. M. Wani (SHS )Runner-up
Nandgaon Pankaj Chhagan Bhujbal (NCP )WinnerSuhas Dvarakanath Kande (SHS )Runner-up
Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid (INC )WinnerMufti Mohammad Ismail Kasami (NCP )Runner-up
Malegaon Outer Dadaji Dagadu Bhuse (SHS )WinnerThakre Pavan Yashvant (BJP )Runner-up
BaglanChavan Dipika Sanjay (NCP)WinnerN.A
Kalwan Gavit Jiva Pandu (CPM )WinnerArjun Tulshiram Pawar (NCP )Runner-up
ChandwadDr.Aher Rahul Daultrao (BJP)WinnerN.A
Yevla Chhagan Bhujbal (NCP )WinnerPawar Sambhaji Sahebrao (SHS )Runner-up
Sinnar Rajabhau (Parag) Prakash Waje (SHS )WinnerManikrao Shivaji Kokate (BJP )Runner-up
Niphad Anil Sahebrao Kadam (SHS )WinnerBankar Diliprao Shankarrao (NCP )Runner-up
DindoriZirwal Narhari Sitaram (NCP)WinnerN.A
Nashik East Balasaheb Mahadu Sanap (BJP )WinnerChandrakant (Raju Anna)Pandurang Lavte (SHS )Runner-up
Nashik Central Farande Devayani Suhas (BJP )WinnerVasant (Bhau) Nivrutti Gite (MNS )Runner-up
Nashik West Hire Seema Mahesh (Seematai) (BJP )WinnerBadgujar Sudhakar Bhika (SHS )Runner-up
DeolaliGholap Yogesh (Bapu) Babanrao (SHS)WinnerN.A
Igatpuri Gaveet Nirmala Ramesh (INC )WinnerZhole Shivram Shankar (SHS )Runner-up
DahanuDhanare Paskal Janya (BJP)WinnerN.A
Vikramgad Savara Vishnu Rama (BJP )WinnerPrakash Krushna Nikam (SHS )Runner-up
PalgharGhoda Krushna Arjun (SHS)WinnerN.A
BoisarTare Vilas Sukur (BVA)WinnerN.A
Nalasopara Kshitij Hitendra Thakur (BVA )WinnerRajan Balkrishna Naik (BJP )Runner-up
Vasai Thakur Hitendra Vishnu (BVA )WinnerVivek Raghunath Pandit (Bhau) (IND )Runner-up
Bhiwandi RuralShantaram Tukaram More (SHS)WinnerN.A
Shahapur Barora Pandurang Mahadu (NCP )WinnerDaulat Bhika Daroda (SHS )Runner-up
Bhiwandi WestChoughule Mahesh Prabhakar (BJP)WinnerN.A
Bhiwandi EastRupesh Laxman Mhatre (SHS)WinnerN.A
Kalyan West Narendra Baburao Pawar (BJP )WinnerVijay (Bandya) Jagnnath Salvi (SHS )Runner-up
Murbad Kisan Shankar Kathore (BJP )WinnerGotiram Padu Pawar (NCP )Runner-up
AmbernathDr. Balaji Kinikar (SHS)WinnerN.A
Ulhasnagar Jyoti Pappu Kalani (NCP )WinnerAilani Kumar (BJP )Runner-up
Kalyan East Ganpat Kalu Gaikwad (IND )WinnerGopal Ramchandra Landge (SHS )Runner-up
DombivaliChavan Ravindra Dattatray (BJP)WinnerN.A
Kalyan Rural Bhoir Subhash Ganu (SHS )WinnerRamesh Ratan Patil (MNS )Runner-up
Mira Bhayandar Narendra Mehta (BJP )WinnerGilbert Mendonca (NCP )Runner-up
Ovala - Majiwada Pratap Baburao Sarnaik (SHS )WinnerSanjay Pandey (BJP )Runner-up
Kopri-Pachpakhadi Eknath Sambhaji Shinde (SHS )WinnerAdv.Sandeep Suresh Lele (BJP )Runner-up
Thane Kelkar Sanjay Mukund (BJP )WinnerRavindra Sadanand Phatak (SHS )Runner-up
Mumbra-Kalwa Awhad Jitendra Satish (NCP )WinnerDasharath Kashinath Patil (SHS )Runner-up
Airoli Sandeep Ganesh Naik (NCP )WinnerChougule Vijay Laxman (SHS )Runner-up
BelapurManda Vijay Mhatre (BJP)WinnerN.A
Borivali Tawde Vinod (BJP)WinnerN.A
DahisarChaudhary Manisha Ashok (BJP)WinnerN.A
Magathane Prakash Surve (SHS )WinnerHemendra Ratilal Mehta (BJP )Runner-up
Mulund Sardar Tara Singh (BJP )WinnerCharan Singh Sapra (INC )Runner-up
Vikhroli Sunil Rajaram Raut (SHS )WinnerMangesh Eknath Sangale (MNS )Runner-up
Bhandup WestAshok Patil (SHS)WinnerN.A
Jogeshwari East Ravindra Dattaram Waikar (SHS )WinnerUjwala Modak (BJP )Runner-up
DindoshiSunil Prabhu (SHS)WinnerN.A
Kandivali East Atul Bhatkhalkar (BJP )WinnerThakur Ramesh Singh (INC )Runner-up
CharkopYogesh Sagar (BJP)WinnerN.A
Malad West Aslam Shaikh (INC )WinnerN.A
Goregaon Vidya Thakur (BJP )WinnerSubhash Desai (SHS )Runner-up
Versova Dr. Bharati Hemant Lavekar (BJP )WinnerBaldev Khosa (INC )Runner-up
Andheri WestAmeet Bhaskar Satam (BJP)WinnerN.A
Andheri East Ramesh Latke (SHS )WinnerSunil Lalanprasad Yadav (BJP )Runner-up
Vile Parle Parag Alavani (BJP )WinnerShashikant Govind Patkar (SHS )Runner-up
ChandivaliKhan Md. Arif (Naseem) (INC)WinnerN.A
Ghatkopar WestRam Kadam (BJP)WinnerN.A
Ghatkopar EastPrakash Mehta (BJP)WinnerN.A
Mankhurd Shivaji Nagar Abu Asim Azmi (SP )WinnerSuresh Krishnarao Patil (SHS )Runner-up
Anushakti NagarTukaram Ramkrushna Kate (SHS)WinnerN.A
ChemburPrakash Vaikunth Phaterpekar (SHS)WinnerN.A
Kurla Mangesh Kudalkar (SHS )WinnerVijay Baburao Kamble (BJP )Runner-up
Kalina Sanjay Govind Potnis (SHS )WinnerSingh Amarjeet Awadhnarayan (BJP )Runner-up
Vandre East Prakash (Bala) Vasant Sawant (SHS )WinnerKrishna Dhondu Parkar (BJP )Runner-up
Vandre West Adv. Ashish Shelar (BJP )WinnerBaba Ziauddin Siddique (INC )Runner-up
DharaviGaikwad Varsha Eknath (INC)WinnerN.A
Sion Koliwada Captain R. Tamil Selvan (BJP )WinnerSatamkar Mangesh Shridhar (SHS )Runner-up
Wadala Kalidas Nilkanth Kolambkar (INC )WinnerMihir Chandrakant Kotecha (BJP )Runner-up
Mahim Sada Sarvankar (SHS )WinnerNitin Sardesai (MNS )Runner-up
Worli Sunil Govind Shinde (SHS )WinnerAhir Sachin Mohan (NCP )Runner-up
Shivadi Ajay Choudhari (SHS )WinnerBala Nandgaonkar (MNS )Runner-up
BycullaAdv. Waris Yusuf Pathan (AIMIM)WinnerN.A
Malabar Hill Mangal Prabhat Lodha (BJP )WinnerArvind (Arun) Devji Dudhwadkar (SHS )Runner-up
Mumbadevi Amin Patel (INC )WinnerAtul Shah (BJP )Runner-up
ColabaRaj K. Purohit (BJP)WinnerN.A
Panvel Prashant Ramsheth Thakur (BJP )WinnerBalaram Dattusheth Patil (Balusheth) (PWPI )Runner-up
Karjat Suresh Narayan Lad (NCP )WinnerMahendra Sadashiv Thorve (PWPI )Runner-up
Uran Manohar Gajanan Bhoir (SHS )WinnerPatil Vivekanand Shankar (PWPI )Runner-up
Pen Dhairyasheel Mohan Patil (PWPI )WinnerRavisheth Patil (INC )Runner-up
AlibagSubhash Alias Panditshet Patil (PWPI)WinnerN.A
Shrivardhan Avadhut Anil Tatkare (NCP )WinnerRavi Munde (SHS )Runner-up
Mahad Gogawale Bharat Maruti (SHS )WinnerManik Motiram Jagtap (INC )Runner-up
Junnar Sharaddada Bhimaji Sonavane (MNS )WinnerAshatai Dattatray Buchke (SHS )Runner-up
Ambegaon Dilip Dattatray Walse Patil (NCP )WinnerArun Govindrao Gire (SHS )Runner-up
Khed Alandi Gore Suresh Namdeo (SHS )WinnerDilip Dattatray Mohite (NCP )Runner-up
Shirur Pacharne Baburao Kashinath (BJP )WinnerAshok Ravsaheb Pawar (NCP )Runner-up
DaundKul Rahul Subhashrao (RSP)WinnerN.A
Indapur Dattatray Vithoba Bharne (NCP )WinnerPatil Harshvardhan Shahajirao (INC )Runner-up
BaramatiAjit Anantrao Pawar (NCP)WinnerN.A
Purandar Vijaybapu Shivtare (SHS )WinnerSanjay Chandukaka Jagtap (INC )Runner-up
BhorSangram Anantrao Thopate (INC)WinnerN.A
Maval Bhegade Sanjay (Bala) Vishwanath (BJP )WinnerDnyanoba Alias Mauli Dabhade (NCP )Runner-up
ChinchwadJagtap Laxman Pandurang (BJP)WinnerN.A
Pimpri Adv.Chabukswar Gautam Sukhdeo (SHS )WinnerAnna Dadu Bansode (NCP )Runner-up
BhosariMahesh (Dada) Kisan Landge (IND)WinnerN.A
Vadgaon Sheri Jagdish Tukaram Muluk (BJP )WinnerTingare Sunil Vijay (SHS )Runner-up
Shivajinagar Vijay Kale (BJP )WinnerNimhan Vinayak Mahadev (INC )Runner-up
Kothrud Kulkarni Medha Vishram (BJP )WinnerChandrakant Balbhim Mokate (SHS )Runner-up
Khadakwasala Tapkir Bhimrao Dhondiba (BJP )WinnerBarate Dilip Prabhakar (NCP )Runner-up
Parvati Misal Madhuri Satish (BJP )WinnerTaware Sachin (Anna) Sham (SHS )Runner-up
Hadapsar Tilekar Yogesh Kundlik (BJP )WinnerBabar Mahadeo Ramchandra (SHS )Runner-up
Pune Cantonment Dilip Kamble (BJP )WinnerBagave Ramesh Anandrao (INC )Runner-up
Kasba Peth Bapat Girish Bhalchandra (BJP )WinnerDr.Rohit Deepak Tilak (INC )Runner-up
AkolePichad Vaibhav Madhukar (NCP)WinnerN.A
Sangamner Vijay Alias Balasaheb Bhausaheb Thorat (INC )WinnerAaher Janardan Mhatarba (SHS )Runner-up
Shirdi Radhakrishna Eknathrao Vikhe Patil (INC )WinnerAbhay Dattatraya Shelke (SHS )Runner-up
Kopargaon Kolhe Snehalata Bipindada (BJP )WinnerAashutosh Ashokrao Kale (SHS )Runner-up
Shrirampur Bhausaheb Malhari Kamble (INC )WinnerWakchaure Bhausaheb Rajaram (BJP )Runner-up
Nevasa Balasaheb Alias Dadasaheb Damodhar Murkute (BJP )WinnerGadakh Shankarrao Yashwantrao (NCP )Runner-up
Shevgaon Monika Rajale Rajiv (BJP )WinnerGhule Chandrashekhar Marutraoji (NCP )Runner-up
Rahuri Kardile Shivaji Bhanudas (BJP )WinnerDr.Usha Prasadrao Tanpure (SHS )Runner-up
Parner Auti Vijayrao Bhaskarrao (SHS )WinnerSujit Vasantrao Zaware Patil (NCP )Runner-up
Ahmednagar City Sangram Arunkaka Jagtap (NCP )WinnerAnil Bhayya Ramkisan Rathod (SHS )Runner-up
Shrigonda Jagtap Rahul Kundlikrao (NCP )WinnerPachpute Babanrao Bhikaji (BJP )Runner-up
Karjat Jamkhed Prof. Ram Shankar Shinde (BJP )WinnerKhade Ramesh Bhivrao (SHS )Runner-up
GeoraiPawar Laxman Madhavro (BJP)WinnerN.A
Majalgaon R.T.Deshmukh (Jija) (BJP )WinnerPrakash Sundarrao Solanke (Dada) (NCP )Runner-up
BeedKshirsagar Jaydattaji Sonajirao (NCP)WinnerN.A
AshtiDhonde Bhimrao Anandrao (BJP)WinnerN.A
Kaij Thombre Sangeeta Vijayprakash (BJP )WinnerNamita Akshay Mundada (NCP )Runner-up
Parli Munde Pankaja Gopinnathrao (BJP )WinnerDhananjay Panditrao Munde (NCP )Runner-up
Latur Rural Bhise Trimbakrao Shrirangrao (INC )WinnerKarad Ramesh Kashiram (BJP )Runner-up
Latur City Amit Vilasrao Deshmukh (INC )WinnerLahoti Shailesh Govindkumar (BJP )Runner-up
Ahmadpur Jadhav Patil Vinayakrao Kishanrao (IND )WinnerBabasaheb Mohanrao Patil (NCP )Runner-up
UdgirSudhakar Sangram Bhalerao (BJP)WinnerN.A
Nilanga Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP )WinnerAshokshivajirao Patil Nilangekar (INC )Runner-up
AusaBasavraj Madhavrao Patil (INC)WinnerN.A
Umarga Chougule Dnyanraj Dhondiram (SHS )WinnerKisan Naganath Kamble (INC )Runner-up
Tuljapur Chavan Madhukarrao Deorao (INC )WinnerN.A
Osmanabad Rana Jagjit Sinha Patil (NCP )WinnerRajenimbalkar Omprakash Bhupalsinha (SHS )Runner-up
Paranda Mote Rahul Maharudra (NCP )WinnerPatil Dnyaneshwar Raosaheb (SHS )Runner-up
Karmala Patil Narayan Govindrao (SHS )WinnerBagal Rashmee Digambar (NCP )Runner-up
Madha Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP )WinnerKale Kalyan Vasantrao (INC )Runner-up
BarshiDilip Gangadhar Sopal (NCP)WinnerN.A
Mohol Ramesh Nagnath Kadam (NCP )WinnerKshirsagar Sanjay Dattatraya (BJP )Runner-up
Solapur City North Vijay Sidramappa Deshmukh (BJP )WinnerMahesh Chandrakant Gadekar (NCP )Runner-up
Solapur City Central Shinde Praniti Sushilkumar (INC )WinnerShekh Taufik Is Mail (AIMIM )Runner-up
Akkalkot Siddharam Satlingappa Mhetre (INC )WinnerN.A
Solapur South Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP )WinnerDilip Brahmdev Mane (INC )Runner-up
Pandharpur Bhalake Bharat Tukaram (INC )WinnerParicharak Shailendra Alias Prashant Prabhakar (SWP )Runner-up
Sangole Deshmukh Ganpatrao Annasaheb (PWPI )WinnerAdv. Shahajibapu Rajaram Patil (SHS )Runner-up
Malshiras Dolas Hanumant Jagannath (NCP )WinnerKhandagale Anant Jaykumar (IND )Runner-up
Phaltan Chavan Dipak Pralhad (NCP )WinnerAagavane Digambar Rohidas (INC )Runner-up
Wai Jadhav (Patil) Makrand Laxmanrao (NCP )WinnerBhosale Madan Prataprao (INC )Runner-up
Koregaon Shinde Shashikant Jaywantrao (NCP )WinnerKanase Vijayrao Baburao (INC )Runner-up
Man Jaykumar Bhagwanrao Gore (INC )WinnerGore Shekharbhau Bhagwanrao (RSP )Runner-up
Karad North Patil Shamrao alias Balaso Pandurang (NCP )WinnerKadam Dhairyashil Dnyandeo (INC )Runner-up
Karad South Chavan Prithviraj Dajisaheb (INC )WinnerVilasrao Patil (Kaka) (IND )Runner-up
Patan Desai Shambhuraj Shivajirao (SHS )WinnerPatankar Satyajit Vikramsinh (NCP )Runner-up
Satara Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinh (NCP )WinnerPawar Dipak Sahebrao (BJP )Runner-up
DapoliKadam Sanjay Vasant (NCP)WinnerN.A
Guhagar Jadhav Bhaskar Bhaurao (NCP )WinnerDr. Natu Vinay Shridhar (BJP )Runner-up
ChiplunChavan Sadanand Narayan (SHS)WinnerN.A
Ratnagiri Uday Ravindra Samant (SHS )WinnerBalasaheb Mane (BJP )Runner-up
Rajapur Salvi Rajan Prabhakar (SHS )WinnerDesai Rajendra Alias Rajan Yashwant (INC )Runner-up
Kankavli Nitesh Narayan Rane (INC )WinnerJathar Pramod Shantaram (BJP )Runner-up
Kudal Naik Vaibhav Vijay (SHS )WinnerNarayan Tatu Rane (INC )Runner-up
Sawantwadi Deepak Vasant Kesarkar (SHS )WinnerTeli Rajan Krishna (BJP )Runner-up
ChandgadDesai - Kupekar Sandhyadevi Krushnarao (NCP)WinnerN.A
Radhanagari Abitkar Prakash Anandrao (SHS )WinnerK. P. Patil (NCP )Runner-up
Kagal Mushrif Hasan Miyalal (NCP )WinnerGhatage Sanjay Anandrao (SHS )Runner-up
Kolhapur South Amal Mahadik (BJP )WinnerPatil Satej Urf Bunty D. (INC )Runner-up
Karvir Narke Chandradeep Shashikant (SHS )WinnerP. N. Patil (Sadolikar) (INC )Runner-up
Kolhapur North Rajesh Vinayakrao Kshirsagar (SHS )WinnerKadam Satyajeet (Nana) Shivajirao (INC )Runner-up
Shahuwadi Satyajeet Babasaheb Patil (Aba) Sarudkar (SHS )WinnerKore Vinay Vilasrao (Savkar) (JSS )Runner-up
Hatkanangle Dr. Minchekar Sujit Vasantrao (SHS )WinnerAwale Jaywantrao Gangaram (INC )Runner-up
Ichalkaranji Suresh Ganpati Halvankar (BJP )WinnerAwade Prakash Kallappa (INC )Runner-up
Shirol Patil Ulhas Sambhaji (SHS )WinnerRajendra Shamgonda Patil (Yadravkar) (NCP )Runner-up
Miraj Khade Suresh (Bhau) Dagadu (BJP )WinnerSidheshwar Atmaram Jadhav (INC )Runner-up
Sangli Dhananjay Alias Sudhirdada Hari Gadgil (BJP )WinnerMadan Vishwanath Patil (INC )Runner-up
Islampur Jayant Rajaram Patil (NCP )WinnerAbhijit Shivajirao Patil (IND )Runner-up
Shirala Naik Shivajirao Yashwantrao (BJP )WinnerSatyajit Shivajirao Deshmukh (INC )Runner-up
Palus-Kadegaon Dr. Kadam Patangrao Shripatrao (INC )WinnerDeshmukh Pruthviraj Sayajirao (BJP )Runner-up
Khanapur Anilbhau Babar (SHS )WinnerPatil Sadashivrao Hanmantrao (INC )Runner-up
Tasgaon-Kavathe Mahankal Adv. R.R.Patil Alias Raosaheb Ramrao Patil (NCP )WinnerAjitrao Shankarrao Ghorpade (BJP )Runner-up
Jat Jagtap Vilasrao Narayan (BJP )WinnerVikramsinh Sawant (INC )Runner-up



About Maharashtra Assembly (Vidhan Sabha) Constituencies


Maharashtra, like any other state in India, has specific geographic regions which are represented in its Legislative Assembly. These specific regions are called Assembly constituencies. When the present state of Maharashtra came into existence in May 1960, the Maharashtra Vidhan Sabha had 264 Assembly constituencies. Out of these 264 constituencies, 217 were for general candidates, 33 constituencies were reserved for candidates who belonged to the Scheduled Castes and 14 were reserved for Scheduled Tribe candidates. The number of assembly constituencies in the state was increased from 264 to 270 in the year 1967, when the third term of the Maharashtra Vidhan Sabha was elected. The present number of constituencies in Maharashtra is 288, out of which 235 assembly seats are reserved for candidates belonging to the General category, 28 are reserved for Scheduled Castes and 25 were reserved for the Scheduled Tribes. Each of these constituencies is represented by a Member of the Legislative Assembly, who voices the concerns of that particular constituency in the Vidhan Sabha. Members from each of these Assembly constituencies are elected directly by the voters in the Assembly elections, according to the Universal Adult Franchise. The elections are held after a period of every 5 years, if the Vidhan Sabha is not dissolved sooner. The supervision and responsibility of the elections to these assembly constituencies is carried out by a centralized, Independent statutory body called the Election Commission.

Inside the page
List of Maharashtra Assembly Constituencies 2014 Assembly Election Results (By Poll) 2009 Assembly Election Result
2004 Assembly Election Result 1999 Assembly Election Result 1995 Assembly Election Result
1990 Assembly Election Result 1985 Assembly Election Result 1980 Assembly Election Result
1978 Assembly Election Result 1972 Assembly Election Result 1967 Assembly Election Result
1962 Assembly Election Result

List of Maharashtra Assembly Constituencies


AC No.Assembly Constituency NameAC No.Assembly Constituency NameAC No.Assembly Constituency Name
1Akkalkuwa97Gangakhed193Shrivardhan
2Shahada98Pathri194Mahad
3Nandurbar99Partur195Junnar
4Nawapur100Ghansawangi196Ambegaon
5Sakri101Jalna197Khed Alandi
6Dhule Rural102Badnapur198Shirur
7Dhule City103Bhokardan199Daund
8Sindkheda104Sillod200Indapur
9Shirpur105Kannad201Baramati
10Chopda106Phulambri202Purandar
11Raver107Aurangabad Central203Bhor
12Bhusawal108Aurangabad West204Maval
13Jalgaon City109Aurangabad East205Chinchwad
14Jalgaon Rural110Paithan206Pimpri
15Amalner111Gangapur207Bhosari
16Erandol112Vaijapur208Vadgaon Sheri
17Chalisgaon113Nandgaon209Shivajinagar
18Pachora114Malegaon Central210Kothrud
19Jamner115Malegaon Outer211Khadakwasala
20Muktainagar116Baglan212Parvati
21Malkapur117Kalwan213Hadapsar
22Buldhana118Chandwad214Pune Cantonment
23Chikhli119Yevla215Kasba Peth
24Sindkhed Raja120Sinnar216Akole
25Mehkar121Niphad217Sangamner
26Khamgaon122Dindori218Shirdi
27Jalgaon Jamod123Nashik East219Kopargaon
28Akot124Nashik Central220Shrirampur
29Balapur125Nashik West221Nevasa
30Akola West126Devlali222Shevgaon
31Akola East127Igatpuri223Rahuri
32Murtijapur128Dahanu224Parner
33Risod129Vikramgad225Ahmednagar City
34Washim130Palghar226Shrigonda
35Karanja131Boisar227Karjat Jamkhed
36Dhamamgaon Railway132Nalasopara228Georai
37Badnera133Vasai229Majalgaon
38Amravati134Bhiwandi Rural230Beed
39Teosa135Shahapur231Ashti
40Daryapur136Bhiwandi West232Kaij
41Melghat137Bhiwandi East233Parli
42Achalpur138Kalyan West234Latur Rural
43Morshi139Murbad235Latur City
44Arvi140Ambernath236Ahmadpur
45Deoli141Ulhasnagar237Udgir
46Hinganghat142Kalyan East238Nilanga
47Wardha143Dombivali239Ausa
48Katol144Kalyan Rural240Umarga
49Savner145Mira Bhayandar241Tuljapur
50Hingna146Ovala - Majiwada242Osmanabad
51Umred147Kopri-Pachpakhadi243Paranda
52Nagpur South West148Thane244Karmala
53Nagpur South149Mumbra-Kalwa245Madha
54Nagpur East150Airoli246Barshi
55Nagpur Central151Belapur247Mohol
56Nagpur West152Borivali248Solapur City North
57Nagpur North153Dahisar249Solapur City Central
58Kamthi154Magathane250Akkalkot
59Ramtek155Mulund251Solapur South
60Tumsar156Vikhroli252Pandharpur
61Bhandara157Bhandup West253Sangole
62Sakoli158Jogeshwari East254Malshiras
63Arjuni Morgaon159Dindoshi255Phaltan
64Tirora160Kandivali East256Wai
65Gondia161Charkop257Koregaon
66Amgaon162Malad West258Man
67Armori163Goregaon259Karad North
68Gadchiroli164Versova260Karad South
69Aheri165Andheri West261Patan
70Rajura166Andheri East262Satara
71Chandrapur167Vile Parle263Dapoli
72Ballarpur168Chandivali264Guhagar
73Brahmapuri169Ghatkopar West265Chiplun
74Chimur170Ghatkopar East266Ratnagiri
75Warora171Mankhurd Shivaji Nagar267Rajapur
76Wani172Anushakti Nagar268Kankavli
77Ralegaon173Chembur269Kudal
78Yavatmal174Kurla270Sawantwadi
79Digras175Kalina271Chandgad
80Arni176Vandre East272Radhanagari
81Pusad177Vandre West273Kagal
82Umarkhed178Dharavi274Kolhapur South
83Kinwat179Sion Koliwada275Karvir
84Hadgaon180Wadala276Kolhapur North
85Bhokar181Mahim277Shahuwadi
86Nanded North182Worli278Hatkanangle
87Nanded South183Shivadi279Ichalkaranji
88Loha184Byculla280Shirol
89Naigaon185Malabar Hill281Miraj
90Deglur186Mumbadevi282Sangli
91Mukhed187Colaba283Islampur
92Basmath188Panvel284Shirala
93Kalamnuri189Karjat285Palus-Kadegaon
94Hingoli190Uran286Khanapur
95Jintur191Pen287Tasgaon - Kavathe Mahankal
96Parbhani192Alibag288Jat

Assembly Election Results for Maharashtra



The tables below represent the assembly election results for the state of Maharashtra untill now starting from the most recent year 2014.

Bye Elections in Maharashtra for Assembly Seats


The assembly bye-polls for the Maharashtra Legislative Council are slated to be held on July 21. The polling will be held for the seat lying vacant for the Maharashtra Legislative Council (MLC) from Jalgaon local authority constituency.

The post from Jalgaon constituency was left vacant when Manish Jain resigned from the post to contest LS elections.

BJP has proposed the name of Anil Chaudhari for by-election from Jalgaon local authority constituency.Important dates about bye-Election

2014 Assembly Election Results (By Poll for 1 seat)



Party NameSeats
Bharatiya Janata Party1
Total1


2009 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bahujan Vikas Aaghadi2
Bharatiya Janata Party46
Bharipa Bahujan Mahasangh1
Communist Party of India (Marxist)1
Independent24
Indian National Congress82
Jan Surajya Shakti2
Loksangram1
Maharashtra Navnirman Sena13
Nationalist Congress Party62
Peasants And Workers Party of India4
Rashtriya Samaj Paksha1
Samajwadi Party4
Shivsena44
Swabhimani Paksha1
Total288


2004 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party54
Communist Party of India3
Indian National Congress69
National Congress Party71
Shivasena62
Akhil Bharatiya Sena1
Bharipa Bahujan Mahasangha1
Jan Surajya Shakti4
Independent 19
Peasants And Workers Party of India2
Republican Party of India (A)1
Swatantra Bharat Paksha1
Total288


1999 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party56
Communist Party of India (Marxist)2
Indian National Congress75
Janta Dal (S)2
National Congress Party58
Republican Party of India1
Shivasena69
Samajwadi Party2
Bharipa Bahujan Mahasangha3
Gondvana Gantantra Party1
Native People's Party1
Peasants And Workers Party of India5
Samajwadi Janata Party(Maharashtra)1
Independent 12
Total288

1995 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party65
Communist Party of India (Marxist)3
Indian National Congress80
Janta Dal11
Peasants and Workers Party6
Shivasena73
Samajwadi Party3
Maharashtra Vikas Congress1
Nag Vidarbha Andolan Samiti1
Independent 45
Total288

1990 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party42
Communist Party of India2
Communist Party of India (Marxist)3
Indian Congress (Socialist-Sarat Chandra Sinha)1
Indian National Congress141
Janta Dal24
Muslim League1
Peasants and Workers Party8
Republican Party of India (Khobragade)1
Shivasena52
Independent 13
Total288

1985 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party16
Communist Party of India2
Communist Party of India (Marxist)2
Indian Congress ( S )54
Indian National Congress161
Janta Party20
Peasants and Workers Party13
Independent 20
Total288

1980 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Janta Party14
Communist Party of India2
Communist Party of India (Marxist)2
Indian National Congress (I)186
Indian National Congress (U)47
Janta Party (JP)17
Peasants and Workers Party9
Republican Party of India (Khobragade)1
Independent 10
Total288

1978 Assembly Election Result

Party NameSeats
Communist Party of India1
Communist Party of India (Marxist)9
Indian National Congress69
Indian National Congress (I)62
Janta Party99
All India Forward Block3
Peasants and Workers Party13
Republican Party of India2
Republican Party of India (Khobragade)2
Independent 28
Total288

1972 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Jan Sangh5
Bhartiya Kranti Dal1
Communist Party of India2
Communist Party of India (Marxist)1
All India Forward Block2
Indian National Congress222
Socialist Party3
Indian Union Muslim League1
Peasants and Workers Party7
Republican Party of India2
Shivasena1
Independent 23
Total270


1967 Assembly Election Result

Party NameSeats
Bhartiya Jan Sangh4
Communist Party of India10
Communist Party of India (Marxist)1
Indian National Congress203
Praja Socialist Party8
Republican Party of India5
Sanghata Socialist Party4
Peasants and Workers Party19
Independent 16
Total270

1962 Assembly Election Result

Party NameSeats
Communist Party of India6
Indian National Congress215
Independent 15
Praja Socialist Party9
Socialist Party1
Peasants and Workers Party15
Republican Party3
Total264

Last Updated on October 30, 2014


Compare Infobase Limited
(ISO 9001:2000 Certified Company)
Copyright elections.in All right reserved
feedback@elections.in