Q
Do you think the 'Lalitgate' controversy will affect BJP's chances in the upcoming assembly elections?

2014 Maharashtra Assembly Election Results


Maharashtra Assembly (Vidhan Sabha) Election Results 2014


Maharashtra Assembly 2014 Party Wise Results
Maharashtra Assembly 2009 Party Wise Results

Maharashtra Election Results 2014 Constituency wise

Table showing results for all the Assembly (Vidhan Sabha) Constituencies of Maharashtra with the names of winner and runner-up candidates. Also shown along are their party names.

Contituency NameWinnerRunnerup
Akkalkuwa Padavi Adv. K.C. (INC )WinnerParadake Vijaysing Rupsing (NCP )Runner-up
Shahada Padvi Udesing Kocharu (BJP )WinnerPadmakar Vijaysing Valvi (INC )Runner-up
Nandurbar Gavit Vijaykumar Krushnarao (BJP )WinnerVasave Kunal Batesing (INC )Runner-up
Nawapur Naik Surupsing Hirya (INC )WinnerGavit Sharad Krushnarao (NCP )Runner-up
Sakri Ahire Dhanaji Sitaram Or D.S.Ahire (INC )WinnerGavit Manjula Tulshiram (BJP )Runner-up
Dhule RuralKunal (Baba) Rohidas Patil (INC)WinnerN.A
Dhule CityAnil Anna Gote (BJP)WinnerN.A
Sindkheda Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP )WinnerSaner Shamkant Raghunath (INC )Runner-up
Shirpur Kashiram Vechan Pawara (INC )WinnerDr. Jitendra Yuvraj Thakur (BJP )Runner-up
ChopdaSonawane Chandrakant Baliram (SHS)WinnerN.A
Raver Haribhau Madhav Jawale (BJP )WinnerChaudhari Shirish Madhukarra (INC )Runner-up
BhusawalSawkare Sanjay Waman (BJP)WinnerN.A
Jalgaon City Suresh Damu Bhole (Rajumama) (BJP )WinnerSureshkumar Jain (SHS )Runner-up
Jalgaon Rural Gulab Raghunath Patil (SHS )WinnerDevkar Gulabrao Baburao (NCP )Runner-up
AmalnerShirishdada Hiralal Chaudhari (IND)WinnerN.A
ErandolAnnasaheb Dr. Satish Bhaskarrao Patil (NCP)WinnerN.A
ChalisgaonUnmesh Bhaiyyasaheb Patil (BJP)WinnerN.A
Pachora Kishor Appa Patil (SHS )WinnerDilip Onkar Wagh (NCP )Runner-up
Jamner Girish Dattatray Mahajan (BJP )WinnerPatil Digambar Keshav (NCP )Runner-up
Muktainagar Khadse Eknathrao Ganpatrao (BJP )WinnerPatil Chandrakant Nimba (SHS )Runner-up
Malkapur Chainsukh Madanalal Sancheti (BJP )WinnerDr. Arvind Kolte (INC )Runner-up
BuldhanaHarshwardhan Vasantrao Sapkal (INC)WinnerN.A
ChikhliRahul Siddhavinayak Bondre (INC)WinnerN.A
Sindkhed Raja Dr. Khedekar Shashikant Narsingrao (SHS )WinnerDr. Ganesh Baburao Mante (BJP )Runner-up
Mehkar Raimulkar Sanjay Bhashkar (SHS )WinnerLaxmanrao Januji Ghumare (INC )Runner-up
Khamgaon Akash Pandurang Fundkar (BJP )WinnerDilipkumar Gokulchand Sananda (INC )Runner-up
Jalgaon Jamod Kute Dr. Sanjay Shriram (BJP )WinnerBalasaheb Alias Prasenjit Kisan Tayde (BBM )Runner-up
AkotBharsakle Prakash Gunvantrao (BJP)WinnerN.A
BalapurBaliram Bhagwan Siraskar (BBM)WinnerN.A
Akola WestGovardhan Mangilal Sharma (BJP)WinnerN.A
Akola EastSavarkar Randhir Pralhadrao (BJP)WinnerN.A
Murtijapur Harish Marotiappa Pimple (BJP )WinnerRahul Shesharao Dongare (BBM )Runner-up
Risod Amit Subhashrao Zanak (INC )WinnerJadhav Vijay Tulshiram (BJP )Runner-up
Washim Malik Lakhan Sahadeo (BJP )WinnerNilesh Alias Shashikant Pendharkar (SHS )Runner-up
Karanja Patni Rajendra Sukhanad (BJP )WinnerPunjani Mo.Yusuf (BBM )Runner-up
Dhamangaon RailwayJagtap VirendraWalmik (INC)WinnerN.A
BadneraRavi Rana (IND)WinnerN.A
AmravatiDr.Deshmukh Sunil Panjabrao (BJP)WinnerN.A
Teosa Adv. Yashomati Thakur (Sonawane) (INC )WinnerNivedita Dighade Choudhari (BJP )Runner-up
DaryapurRamesh Ganpatrao Bundile (BJP)WinnerN.A
Melghat Bhilawekar Prabhdas Babulal (BJP )WinnerRajkumar Dayaram Patel (NCP )Runner-up
Achalpur Bacchu Alias Omprakash Babarao Kadu (IND )WinnerAshok Shridharpant Bansod (BJP )Runner-up
Morshi Dr. Anil Sukhdevrao Bonde (BJP )WinnerHarshvardhan Pratapsinh Deshmukh (NCP )Runner-up
ArviAmar Sharadrao Kale (INC)WinnerN.A
DeoliKamble Ranjit Prataprao (INC)WinnerN.A
HinganghatKunawar Samir Trambakrao (BJP)WinnerN.A
Wardha Dr.Pankaj Rajesh Bhoyar (BJP )WinnerShekar Pramod Shende (INC )Runner-up
Katol Ashish Ranjeet Deshmukh (BJP )WinnerAnil Deshmukh (NCP )Runner-up
Savner Kedar Sunil Chhtrapal (INC )WinnerVinod Bapurao Jivtode (Guruji) (SHS )Runner-up
Hingna Meghe Sameer Dattatraya (BJP )WinnerBang Rameshchandra Gopikisan (NCP )Runner-up
Umred Parwe Sudhir Laxman (BJP )WinnerBansod Rukshadas Mokasrao (BSP )Runner-up
Nagpur South West Devendra Gangadhar Fadnavis (BJP )WinnerPrafulla Vinod Gudadhe (Patil) (INC )Runner-up
Nagpur South Kohale Sudhakar Vitthalrao (BJP )WinnerChaturvedi Satish (INC )Runner-up
Nagpur East Khopde Krishnaji Panchamji (BJP )WinnerAbhijit Govindrao Wanjari (INC )Runner-up
Nagpur Central Kumbhare Vikas Shankarrao (BJP )WinnerAnees Ahmed (INC )Runner-up
Nagpur West Deshmukh Sudhakar Shamrao (BJP )WinnerThakre Vikas Pandurang (INC )Runner-up
Nagpur North Dr. Milind Mane (BJP )WinnerKishore Uttamrao Gajbhiye Ias (BSP )Runner-up
Kamthi Chandrashekhar Krushnarao Bawankule (BJP )WinnerRajendra Bhausaheb Mulak (INC )Runner-up
Ramtek Reddy Dwaram Mallikarjun Ram Reddy (BJP )WinnerAshish Nandakishor Jaiswal (SHS )Runner-up
Tumsar Waghamare Charan Sovinda (BJP )WinnerKukade Madhukar Yashwantrao (NCP )Runner-up
BhandaraAvsare Ramchandra Punaji (BJP)WinnerN.A
Sakoli Kashiwar Rajesh Lahanu (BJP )WinnerSevakbhau Nirdhan Waghaye (INC )Runner-up
Arjuni MorgaonEngg.Badole Rajkumar Sudam (BJP)WinnerN.A
Tirora Rahangdale Vijay Bharatlal (BJP )WinnerBansod Dilip Waman (IND )Runner-up
Gondia Agrawal Gopaldas Shankarlal (INC )WinnerAgrawal Vinodkumar Santoshkumar (BJP )Runner-up
AmgaonPuram Sanjay Hanwantrao (BJP)WinnerN.A
ArmoriKrushna Damaji Gajbe (BJP)WinnerN.A
GadchiroliDr. Deorao Madguji Holi (BJP)WinnerN.A
Aheri Ambrishrao Raje Satyawanrao Atram (BJP )WinnerAtram Dharmaraobaba Bhagwantrao (NCP )Runner-up
Rajura Adv. Sanjay Yadaorao Dhote (BJP )WinnerDhote Subhash Ramchandrrao (INC )Runner-up
ChandrapurShamkule Nanaji Sitaram (BJP)WinnerN.A
BallarpurSudhir Sachhidanand Mungantiwar (BJP)WinnerN.A
BrahmapuriWadettiwar Vijay Namdevrao (INC)WinnerN.A
ChimurBanty Bahngdiya (BJP)WinnerN.A
Warora Suresh Urf Balubhau Narayan Dhanorkar (SHS )WinnerSanjay Wamanrao Deotale (BJP )Runner-up
Wani Bodkurwar Sanjivreddi Bapurao (BJP )WinnerNandekar Vishvas Ramchandra (SHS )Runner-up
Ralegaon Ashok Ramaji Wooike (BJP )WinnerProf.Vasant Chindhuji Purake (INC )Runner-up
Yavatmal Madan Madhukarrao Yerawar (BJP )WinnerSantosh Marotrao Dhavale (SHS )Runner-up
DigrasRathod Sanjay Dulichand (SHS)WinnerN.A
ArniRaju Narayan Todsam (BJP)WinnerN.A
Pusad Naik Manohar Rajusing (NCP )WinnerDeosarkar Prakashrao Abaji (SHS )Runner-up
Umarkhed Rajendra Waman Najardhane (BJP )WinnerKhadse Vijayrao Yadavrao (INC )Runner-up
Kinwat Jadhav Pradeep Naik (NCP )WinnerBhimrao Ramji Keram (IND )Runner-up
Hadgaon Ashtikar Patil Nagesh Bapurao (SHS )WinnerJawalgaonkar Madhavrao Nivrutirao Pawar (Patil) (INC )Runner-up
BhokarAmeeta Ashokrao Chavan (INC)WinnerN.A
Nanded North D.P.Sawant (INC )WinnerPandhare Sudhakar Ramrao (BJP )Runner-up
Nanded South Hemant Shriram Patil (SHS )WinnerDilip Venkatrao Kandkurte (BJP )Runner-up
Loha Chikhalikar Prataprao Govindrao (SHS )WinnerDhondge Mukteshwar Keshavrao (BJP )Runner-up
Naigaon Chavan Vasantrao Balwantrao (INC )WinnerRajesh Sambhaji Pawar (BJP )Runner-up
DeglurSabane Subhash Peraji (SHS)WinnerN.A
Mukhed Govind Mukkaji Rathod (BJP )WinnerBetmogarekar Patil Hanmantrao Venkatrao (INC )Runner-up
BasmathMundada Jaiprakash Shankarlal (SHS)WinnerN.A
KalamnuriTarfe Santosh Kautika (INC)WinnerN.A
Hingoli Mutkule Tanhaji Sakharamji (BJP )WinnerPatil Bhaurao Baburao (INC )Runner-up
Jintur Bhambale Vijay Manikrao (NCP )WinnerKadam Ramprasad Wamanrao (Bordikar) (INC )Runner-up
Parbhani Dr. Rahul Vedprakash Patil (SHS )WinnerSyed Khaled Syed. Sahebjan (AIMIM )Runner-up
GangakhedMadhusudan Manikrao Kendre (NCP)WinnerN.A
Pathri Phad Mohan Madhavrao (IND )WinnerWarpudkar Suresh Ambadasrao (INC )Runner-up
Partur Babanrao Dattatray Yadav (Lonikar) (BJP )WinnerKanhaiyyalal (INC )Runner-up
GhansawangiRajeshbhaiyya Tope (NCP)WinnerN.A
Jalna Arjun Panditrao Khotkar (SHS )WinnerGorantyal Kailas Kishanrao (INC )Runner-up
BadnapurKuche Narayan Tilakchand (BJP)WinnerN.A
Bhokardan Danave Santosh Raosaheb (BJP)WinnerN.A
Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi (INC )WinnerBankar Suresh Pandurang (BJP )Runner-up
Kannad Jadhav Harshvardhan Raibhan (SHS )WinnerUdaysing Sardarsing Rajput (NCP )Runner-up
Phulambri Bagde Haribhau Kisanrao (BJP )WinnerDr Kalyan Vaijinathrao Kale (INC )Runner-up
Aurangabad Central Sayed Imtiaz Jalil (AIMIM)WinnerPradeep Shivnarayan Jaiswal (SHS)Runner-up
Aurangabad West Sanjay Shirsat (SHS)WinnerN.A
Aurangabad EastAtul Moreshwar Save (BJP)WinnerN.A
Paithan Bhumre Sandipanrao Aasaram (SHS )WinnerWaghchaure Sanjay Alias Raosaheb Yadavrao (NCP )Runner-up
GangapurBumb Prashant Bansilal (BJP)WinnerN.A
Vaijapur Bhausaheb Patil Chikatgaonkar (NCP )WinnerR. M. Wani (SHS )Runner-up
Nandgaon Pankaj Chhagan Bhujbal (NCP )WinnerSuhas Dvarakanath Kande (SHS )Runner-up
Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid (INC )WinnerMufti Mohammad Ismail Kasami (NCP )Runner-up
Malegaon Outer Dadaji Dagadu Bhuse (SHS )WinnerThakre Pavan Yashvant (BJP )Runner-up
BaglanChavan Dipika Sanjay (NCP)WinnerN.A
Kalwan Gavit Jiva Pandu (CPM )WinnerArjun Tulshiram Pawar (NCP )Runner-up
ChandwadDr.Aher Rahul Daultrao (BJP)WinnerN.A
Yevla Chhagan Bhujbal (NCP )WinnerPawar Sambhaji Sahebrao (SHS )Runner-up
Sinnar Rajabhau (Parag) Prakash Waje (SHS )WinnerManikrao Shivaji Kokate (BJP )Runner-up
Niphad Anil Sahebrao Kadam (SHS )WinnerBankar Diliprao Shankarrao (NCP )Runner-up
DindoriZirwal Narhari Sitaram (NCP)WinnerN.A
Nashik East Balasaheb Mahadu Sanap (BJP )WinnerChandrakant (Raju Anna)Pandurang Lavte (SHS )Runner-up
Nashik Central Farande Devayani Suhas (BJP )WinnerVasant (Bhau) Nivrutti Gite (MNS )Runner-up
Nashik West Hire Seema Mahesh (Seematai) (BJP )WinnerBadgujar Sudhakar Bhika (SHS )Runner-up
DeolaliGholap Yogesh (Bapu) Babanrao (SHS)WinnerN.A
Igatpuri Gaveet Nirmala Ramesh (INC )WinnerZhole Shivram Shankar (SHS )Runner-up
DahanuDhanare Paskal Janya (BJP)WinnerN.A
Vikramgad Savara Vishnu Rama (BJP )WinnerPrakash Krushna Nikam (SHS )Runner-up
PalgharGhoda Krushna Arjun (SHS)WinnerN.A
BoisarTare Vilas Sukur (BVA)WinnerN.A
Nalasopara Kshitij Hitendra Thakur (BVA )WinnerRajan Balkrishna Naik (BJP )Runner-up
Vasai Thakur Hitendra Vishnu (BVA )WinnerVivek Raghunath Pandit (Bhau) (IND )Runner-up
Bhiwandi RuralShantaram Tukaram More (SHS)WinnerN.A
Shahapur Barora Pandurang Mahadu (NCP )WinnerDaulat Bhika Daroda (SHS )Runner-up
Bhiwandi WestChoughule Mahesh Prabhakar (BJP)WinnerN.A
Bhiwandi EastRupesh Laxman Mhatre (SHS)WinnerN.A
Kalyan West Narendra Baburao Pawar (BJP )WinnerVijay (Bandya) Jagnnath Salvi (SHS )Runner-up
Murbad Kisan Shankar Kathore (BJP )WinnerGotiram Padu Pawar (NCP )Runner-up
AmbernathDr. Balaji Kinikar (SHS)WinnerN.A
Ulhasnagar Jyoti Pappu Kalani (NCP )WinnerAilani Kumar (BJP )Runner-up
Kalyan East Ganpat Kalu Gaikwad (IND )WinnerGopal Ramchandra Landge (SHS )Runner-up
DombivaliChavan Ravindra Dattatray (BJP)WinnerN.A
Kalyan Rural Bhoir Subhash Ganu (SHS )WinnerRamesh Ratan Patil (MNS )Runner-up
Mira Bhayandar Narendra Mehta (BJP )WinnerGilbert Mendonca (NCP )Runner-up
Ovala - Majiwada Pratap Baburao Sarnaik (SHS )WinnerSanjay Pandey (BJP )Runner-up
Kopri-Pachpakhadi Eknath Sambhaji Shinde (SHS )WinnerAdv.Sandeep Suresh Lele (BJP )Runner-up
Thane Kelkar Sanjay Mukund (BJP )WinnerRavindra Sadanand Phatak (SHS )Runner-up
Mumbra-Kalwa Awhad Jitendra Satish (NCP )WinnerDasharath Kashinath Patil (SHS )Runner-up
Airoli Sandeep Ganesh Naik (NCP )WinnerChougule Vijay Laxman (SHS )Runner-up
BelapurManda Vijay Mhatre (BJP)WinnerN.A
Borivali Tawde Vinod (BJP)WinnerN.A
DahisarChaudhary Manisha Ashok (BJP)WinnerN.A
Magathane Prakash Surve (SHS )WinnerHemendra Ratilal Mehta (BJP )Runner-up
Mulund Sardar Tara Singh (BJP )WinnerCharan Singh Sapra (INC )Runner-up
Vikhroli Sunil Rajaram Raut (SHS )WinnerMangesh Eknath Sangale (MNS )Runner-up
Bhandup WestAshok Patil (SHS)WinnerN.A
Jogeshwari East Ravindra Dattaram Waikar (SHS )WinnerUjwala Modak (BJP )Runner-up
DindoshiSunil Prabhu (SHS)WinnerN.A
Kandivali East Atul Bhatkhalkar (BJP )WinnerThakur Ramesh Singh (INC )Runner-up
CharkopYogesh Sagar (BJP)WinnerN.A
Malad West Aslam Shaikh (INC )WinnerN.A
Goregaon Vidya Thakur (BJP )WinnerSubhash Desai (SHS )Runner-up
Versova Dr. Bharati Hemant Lavekar (BJP )WinnerBaldev Khosa (INC )Runner-up
Andheri WestAmeet Bhaskar Satam (BJP)WinnerN.A
Andheri East Ramesh Latke (SHS )WinnerSunil Lalanprasad Yadav (BJP )Runner-up
Vile Parle Parag Alavani (BJP )WinnerShashikant Govind Patkar (SHS )Runner-up
ChandivaliKhan Md. Arif (Naseem) (INC)WinnerN.A
Ghatkopar WestRam Kadam (BJP)WinnerN.A
Ghatkopar EastPrakash Mehta (BJP)WinnerN.A
Mankhurd Shivaji Nagar Abu Asim Azmi (SP )WinnerSuresh Krishnarao Patil (SHS )Runner-up
Anushakti NagarTukaram Ramkrushna Kate (SHS)WinnerN.A
ChemburPrakash Vaikunth Phaterpekar (SHS)WinnerN.A
Kurla Mangesh Kudalkar (SHS )WinnerVijay Baburao Kamble (BJP )Runner-up
Kalina Sanjay Govind Potnis (SHS )WinnerSingh Amarjeet Awadhnarayan (BJP )Runner-up
Vandre East Prakash (Bala) Vasant Sawant (SHS )WinnerKrishna Dhondu Parkar (BJP )Runner-up
Vandre West Adv. Ashish Shelar (BJP )WinnerBaba Ziauddin Siddique (INC )Runner-up
DharaviGaikwad Varsha Eknath (INC)WinnerN.A
Sion Koliwada Captain R. Tamil Selvan (BJP )WinnerSatamkar Mangesh Shridhar (SHS )Runner-up
Wadala Kalidas Nilkanth Kolambkar (INC )WinnerMihir Chandrakant Kotecha (BJP )Runner-up
Mahim Sada Sarvankar (SHS )WinnerNitin Sardesai (MNS )Runner-up
Worli Sunil Govind Shinde (SHS )WinnerAhir Sachin Mohan (NCP )Runner-up
Shivadi Ajay Choudhari (SHS )WinnerBala Nandgaonkar (MNS )Runner-up
BycullaAdv. Waris Yusuf Pathan (AIMIM)WinnerN.A
Malabar Hill Mangal Prabhat Lodha (BJP )WinnerArvind (Arun) Devji Dudhwadkar (SHS )Runner-up
Mumbadevi Amin Patel (INC )WinnerAtul Shah (BJP )Runner-up
ColabaRaj K. Purohit (BJP)WinnerN.A
Panvel Prashant Ramsheth Thakur (BJP )WinnerBalaram Dattusheth Patil (Balusheth) (PWPI )Runner-up
Karjat Suresh Narayan Lad (NCP )WinnerMahendra Sadashiv Thorve (PWPI )Runner-up
Uran Manohar Gajanan Bhoir (SHS )WinnerPatil Vivekanand Shankar (PWPI )Runner-up
Pen Dhairyasheel Mohan Patil (PWPI )WinnerRavisheth Patil (INC )Runner-up
AlibagSubhash Alias Panditshet Patil (PWPI)WinnerN.A
Shrivardhan Avadhut Anil Tatkare (NCP )WinnerRavi Munde (SHS )Runner-up
Mahad Gogawale Bharat Maruti (SHS )WinnerManik Motiram Jagtap (INC )Runner-up
Junnar Sharaddada Bhimaji Sonavane (MNS )WinnerAshatai Dattatray Buchke (SHS )Runner-up
Ambegaon Dilip Dattatray Walse Patil (NCP )WinnerArun Govindrao Gire (SHS )Runner-up
Khed Alandi Gore Suresh Namdeo (SHS )WinnerDilip Dattatray Mohite (NCP )Runner-up
Shirur Pacharne Baburao Kashinath (BJP )WinnerAshok Ravsaheb Pawar (NCP )Runner-up
DaundKul Rahul Subhashrao (RSP)WinnerN.A
Indapur Dattatray Vithoba Bharne (NCP )WinnerPatil Harshvardhan Shahajirao (INC )Runner-up
BaramatiAjit Anantrao Pawar (NCP)WinnerN.A
Purandar Vijaybapu Shivtare (SHS )WinnerSanjay Chandukaka Jagtap (INC )Runner-up
BhorSangram Anantrao Thopate (INC)WinnerN.A
Maval Bhegade Sanjay (Bala) Vishwanath (BJP )WinnerDnyanoba Alias Mauli Dabhade (NCP )Runner-up
ChinchwadJagtap Laxman Pandurang (BJP)WinnerN.A
Pimpri Adv.Chabukswar Gautam Sukhdeo (SHS )WinnerAnna Dadu Bansode (NCP )Runner-up
BhosariMahesh (Dada) Kisan Landge (IND)WinnerN.A
Vadgaon Sheri Jagdish Tukaram Muluk (BJP )WinnerTingare Sunil Vijay (SHS )Runner-up
Shivajinagar Vijay Kale (BJP )WinnerNimhan Vinayak Mahadev (INC )Runner-up
Kothrud Kulkarni Medha Vishram (BJP )WinnerChandrakant Balbhim Mokate (SHS )Runner-up
Khadakwasala Tapkir Bhimrao Dhondiba (BJP )WinnerBarate Dilip Prabhakar (NCP )Runner-up
Parvati Misal Madhuri Satish (BJP )WinnerTaware Sachin (Anna) Sham (SHS )Runner-up
Hadapsar Tilekar Yogesh Kundlik (BJP )WinnerBabar Mahadeo Ramchandra (SHS )Runner-up
Pune Cantonment Dilip Kamble (BJP )WinnerBagave Ramesh Anandrao (INC )Runner-up
Kasba Peth Bapat Girish Bhalchandra (BJP )WinnerDr.Rohit Deepak Tilak (INC )Runner-up
AkolePichad Vaibhav Madhukar (NCP)WinnerN.A
Sangamner Vijay Alias Balasaheb Bhausaheb Thorat (INC )WinnerAaher Janardan Mhatarba (SHS )Runner-up
Shirdi Radhakrishna Eknathrao Vikhe Patil (INC )WinnerAbhay Dattatraya Shelke (SHS )Runner-up
Kopargaon Kolhe Snehalata Bipindada (BJP )WinnerAashutosh Ashokrao Kale (SHS )Runner-up
Shrirampur Bhausaheb Malhari Kamble (INC )WinnerWakchaure Bhausaheb Rajaram (BJP )Runner-up
Nevasa Balasaheb Alias Dadasaheb Damodhar Murkute (BJP )WinnerGadakh Shankarrao Yashwantrao (NCP )Runner-up
Shevgaon Monika Rajale Rajiv (BJP )WinnerGhule Chandrashekhar Marutraoji (NCP )Runner-up
Rahuri Kardile Shivaji Bhanudas (BJP )WinnerDr.Usha Prasadrao Tanpure (SHS )Runner-up
Parner Auti Vijayrao Bhaskarrao (SHS )WinnerSujit Vasantrao Zaware Patil (NCP )Runner-up
Ahmednagar City Sangram Arunkaka Jagtap (NCP )WinnerAnil Bhayya Ramkisan Rathod (SHS )Runner-up
Shrigonda Jagtap Rahul Kundlikrao (NCP )WinnerPachpute Babanrao Bhikaji (BJP )Runner-up
Karjat Jamkhed Prof. Ram Shankar Shinde (BJP )WinnerKhade Ramesh Bhivrao (SHS )Runner-up
GeoraiPawar Laxman Madhavro (BJP)WinnerN.A
Majalgaon R.T.Deshmukh (Jija) (BJP )WinnerPrakash Sundarrao Solanke (Dada) (NCP )Runner-up
BeedKshirsagar Jaydattaji Sonajirao (NCP)WinnerN.A
AshtiDhonde Bhimrao Anandrao (BJP)WinnerN.A
Kaij Thombre Sangeeta Vijayprakash (BJP )WinnerNamita Akshay Mundada (NCP )Runner-up
Parli Munde Pankaja Gopinnathrao (BJP )WinnerDhananjay Panditrao Munde (NCP )Runner-up
Latur Rural Bhise Trimbakrao Shrirangrao (INC )WinnerKarad Ramesh Kashiram (BJP )Runner-up
Latur City Amit Vilasrao Deshmukh (INC )WinnerLahoti Shailesh Govindkumar (BJP )Runner-up
Ahmadpur Jadhav Patil Vinayakrao Kishanrao (IND )WinnerBabasaheb Mohanrao Patil (NCP )Runner-up
UdgirSudhakar Sangram Bhalerao (BJP)WinnerN.A
Nilanga Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP )WinnerAshokshivajirao Patil Nilangekar (INC )Runner-up
AusaBasavraj Madhavrao Patil (INC)WinnerN.A
Umarga Chougule Dnyanraj Dhondiram (SHS )WinnerKisan Naganath Kamble (INC )Runner-up
Tuljapur Chavan Madhukarrao Deorao (INC )WinnerN.A
Osmanabad Rana Jagjit Sinha Patil (NCP )WinnerRajenimbalkar Omprakash Bhupalsinha (SHS )Runner-up
Paranda Mote Rahul Maharudra (NCP )WinnerPatil Dnyaneshwar Raosaheb (SHS )Runner-up
Karmala Patil Narayan Govindrao (SHS )WinnerBagal Rashmee Digambar (NCP )Runner-up
Madha Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP )WinnerKale Kalyan Vasantrao (INC )Runner-up
BarshiDilip Gangadhar Sopal (NCP)WinnerN.A
Mohol Ramesh Nagnath Kadam (NCP )WinnerKshirsagar Sanjay Dattatraya (BJP )Runner-up
Solapur City North Vijay Sidramappa Deshmukh (BJP )WinnerMahesh Chandrakant Gadekar (NCP )Runner-up
Solapur City Central Shinde Praniti Sushilkumar (INC )WinnerShekh Taufik Is Mail (AIMIM )Runner-up
Akkalkot Siddharam Satlingappa Mhetre (INC )WinnerN.A
Solapur South Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP )WinnerDilip Brahmdev Mane (INC )Runner-up
Pandharpur Bhalake Bharat Tukaram (INC )WinnerParicharak Shailendra Alias Prashant Prabhakar (SWP )Runner-up
Sangole Deshmukh Ganpatrao Annasaheb (PWPI )WinnerAdv. Shahajibapu Rajaram Patil (SHS )Runner-up
Malshiras Dolas Hanumant Jagannath (NCP )WinnerKhandagale Anant Jaykumar (IND )Runner-up
Phaltan Chavan Dipak Pralhad (NCP )WinnerAagavane Digambar Rohidas (INC )Runner-up
Wai Jadhav (Patil) Makrand Laxmanrao (NCP )WinnerBhosale Madan Prataprao (INC )Runner-up
Koregaon Shinde Shashikant Jaywantrao (NCP )WinnerKanase Vijayrao Baburao (INC )Runner-up
Man Jaykumar Bhagwanrao Gore (INC )WinnerGore Shekharbhau Bhagwanrao (RSP )Runner-up
Karad North Patil Shamrao alias Balaso Pandurang (NCP )WinnerKadam Dhairyashil Dnyandeo (INC )Runner-up
Karad South Chavan Prithviraj Dajisaheb (INC )WinnerVilasrao Patil (Kaka) (IND )Runner-up
Patan Desai Shambhuraj Shivajirao (SHS )WinnerPatankar Satyajit Vikramsinh (NCP )Runner-up
Satara Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinh (NCP )WinnerPawar Dipak Sahebrao (BJP )Runner-up
DapoliKadam Sanjay Vasant (NCP)WinnerN.A
Guhagar Jadhav Bhaskar Bhaurao (NCP )WinnerDr. Natu Vinay Shridhar (BJP )Runner-up
ChiplunChavan Sadanand Narayan (SHS)WinnerN.A
Ratnagiri Uday Ravindra Samant (SHS )WinnerBalasaheb Mane (BJP )Runner-up
Rajapur Salvi Rajan Prabhakar (SHS )WinnerDesai Rajendra Alias Rajan Yashwant (INC )Runner-up
Kankavli Nitesh Narayan Rane (INC )WinnerJathar Pramod Shantaram (BJP )Runner-up
Kudal Naik Vaibhav Vijay (SHS )WinnerNarayan Tatu Rane (INC )Runner-up
Sawantwadi Deepak Vasant Kesarkar (SHS )WinnerTeli Rajan Krishna (BJP )Runner-up
ChandgadDesai - Kupekar Sandhyadevi Krushnarao (NCP)WinnerN.A
Radhanagari Abitkar Prakash Anandrao (SHS )WinnerK. P. Patil (NCP )Runner-up
Kagal Mushrif Hasan Miyalal (NCP )WinnerGhatage Sanjay Anandrao (SHS )Runner-up
Kolhapur South Amal Mahadik (BJP )WinnerPatil Satej Urf Bunty D. (INC )Runner-up
Karvir Narke Chandradeep Shashikant (SHS )WinnerP. N. Patil (Sadolikar) (INC )Runner-up
Kolhapur North Rajesh Vinayakrao Kshirsagar (SHS )WinnerKadam Satyajeet (Nana) Shivajirao (INC )Runner-up
Shahuwadi Satyajeet Babasaheb Patil (Aba) Sarudkar (SHS )WinnerKore Vinay Vilasrao (Savkar) (JSS )Runner-up
Hatkanangle Dr. Minchekar Sujit Vasantrao (SHS )WinnerAwale Jaywantrao Gangaram (INC )Runner-up
Ichalkaranji Suresh Ganpati Halvankar (BJP )WinnerAwade Prakash Kallappa (INC )Runner-up
Shirol Patil Ulhas Sambhaji (SHS )WinnerRajendra Shamgonda Patil (Yadravkar) (NCP )Runner-up
Miraj Khade Suresh (Bhau) Dagadu (BJP )WinnerSidheshwar Atmaram Jadhav (INC )Runner-up
Sangli Dhananjay Alias Sudhirdada Hari Gadgil (BJP )WinnerMadan Vishwanath Patil (INC )Runner-up
Islampur Jayant Rajaram Patil (NCP )WinnerAbhijit Shivajirao Patil (IND )Runner-up
Shirala Naik Shivajirao Yashwantrao (BJP )WinnerSatyajit Shivajirao Deshmukh (INC )Runner-up
Palus-Kadegaon Dr. Kadam Patangrao Shripatrao (INC )WinnerDeshmukh Pruthviraj Sayajirao (BJP )Runner-up
Khanapur Anilbhau Babar (SHS )WinnerPatil Sadashivrao Hanmantrao (INC )Runner-up
Tasgaon-Kavathe Mahankal Adv. R.R.Patil Alias Raosaheb Ramrao Patil (NCP )WinnerAjitrao Shankarrao Ghorpade (BJP )Runner-up
Jat Jagtap Vilasrao Narayan (BJP )WinnerVikramsinh Sawant (INC )Runner-up


Below shown is the result for all important candidates for Maharashtra Vidhan Sabha Elections 2014.
Adv. Ashish Shelar
BJP constituency:Vandre West
Votes so far: 74779
Adv. R.R.Patil Alias Raosaheb Ramrao Patil
NCP constituency:Tasgaon-Kavathe Mahankal
Votes so far: 108310
Ahir Sachin Mohan
NCP constituency:Worli
Votes so far: 37613
Ajay Choudhari
SHS constituency:Shivadi
Votes so far: 72462
Ajit Anantrao Pawar
NCP constituency:Baramati
Votes so far: Not Available
Ameeta Ashokrao Chavan
INC constituency:Bhokar
Votes so far: Not Available
Amin Patel
INC constituency:Mumbadevi
Votes so far: 39188
Amit Vilasrao Deshmukh
INC constituency:Latur City
Votes so far: 119656
Anees Ahmed
INC constituency:Nagpur Central
Votes so far: 49452
Anil Anna Gote
BJP constituency:Dhule City
Votes so far: Not Available
Anil Deshmukh
NCP constituency:Katol
Votes so far: 64787
Atram Dharmaraobaba Bhagwantrao
NCP constituency:Aheri
Votes so far: 36560
Atul Shah
BJP constituency:Mumbadevi
Votes so far: 30675
Avadhut Anil Tatkare
NCP constituency:Shrivardhan
Votes so far: 61038
Awhad Jitendra Satish
NCP constituency:Mumbra-Kalwa
Votes so far: 86533
Baba Ziauddin Siddique
INC constituency:Vandre West
Votes so far: 47868
Bala Nandgaonkar
MNS constituency:Shivadi
Votes so far: 30553
Baldev Khosa
INC constituency:Versova
Votes so far: 22784
Charan Singh Sapra
INC constituency:Mulund
Votes so far: 28543
Chaturvedi Satish
INC constituency:Nagpur South
Votes so far: 38010
Chavan Prithviraj Dajisaheb
INC constituency:Karad South
Votes so far: 76831
Chhagan Bhujbal
NCP constituency:Yevla
Votes so far: 112787
Danave Santosh Raosaheb
BJP constituency:Bhokardan
Votes so far: Not Available
Devendra Gangadhar Fadnavis
BJP constituency:Nagpur South West
Votes so far: 113918
Dilip Dattatray Walse Patil
NCP constituency:Ambegaon
Votes so far: 120235
Dr. Balaji Kinikar
SHS constituency:Ambernath
Votes so far: Not Available
Dr. Kadam Patangrao Shripatrao
INC constituency:Palus-Kadegaon
Votes so far: 112523
Eknath Sambhaji Shinde
SHS constituency:Kopri-Pachpakhadi
Votes so far: 100316
Gavit Vijaykumar Krushnarao
BJP constituency:Nandurbar
Votes so far: 101328
Gilbert Mendonca
NCP constituency:Mira Bhayandar
Votes so far: 59176
Haribhau Madhav Jawale
BJP constituency:Raver
Votes so far: 65962
Jyoti Pappu Kalani
NCP constituency:Ulhasnagar
Votes so far: 43760
Khadse Eknathrao Ganpatrao
BJP constituency:Muktainagar
Votes so far: 85657
Kisan Shankar Kathore
BJP constituency:Murbad
Votes so far: 85543
Kshirsagar Jaydattaji Sonajirao
NCP constituency:Beed
Votes so far: Not Available
Mangal Prabhat Lodha
BJP constituency:Malabar Hill
Votes so far: 97818
Mangesh Eknath Sangale
MNS constituency:Vikhroli
Votes so far: 24963
Meghe Sameer Dattatraya
BJP constituency:Hingna
Votes so far: 84139
Munde Pankaja Gopinnathrao
BJP constituency:Parli
Votes so far: 96904
Naik Vaibhav Vijay
SHS constituency:Kudal
Votes so far: 70582
Narayan Tatu Rane
INC constituency:Kudal
Votes so far: 60206
Nitesh Narayan Rane
INC constituency:Kankavli
Votes so far: 74715
Nitin Sardesai
MNS constituency:Mahim
Votes so far: 40350
Pachpute Babanrao Bhikaji
BJP constituency:Shrigonda
Votes so far: 85644
Pankaj Chhagan Bhujbal
NCP constituency:Nandgaon
Votes so far: 69263
Patil Harshvardhan Shahajirao
INC constituency:Indapur
Votes so far: 94227
Patil Satej Urf Bunty D.
INC constituency:Kolhapur South
Votes so far: 96961
Prakash (Bala) Vasant Sawant
SHS constituency:Vandre East
Votes so far: 41388
Prakash Mehta
BJP constituency:Ghatkopar East
Votes so far: Not Available
Prakash Vaikunth Phaterpekar
SHS constituency:Chembur
Votes so far: Not Available
Prashant Ramsheth Thakur
BJP constituency:Panvel
Votes so far: 125142
Pratap Baburao Sarnaik
SHS constituency:Ovala - Majiwada
Votes so far: 68571
Prof.Vasant Chindhuji Purake
INC constituency:Ralegaon
Votes so far: 61868
Radhakrishna Eknathrao Vikhe Patil
INC constituency:Shirdi
Votes so far: 121459
Raj K. Purohit
BJP constituency:Colaba
Votes so far: Not Available
Rajendra Bhausaheb Mulak
INC constituency:Kamthi
Votes so far: 86753
Rajenimbalkar Omprakash Bhupalsinha
SHS constituency:Osmanabad
Votes so far: 77663
Rajeshbhaiyya Tope
NCP constituency:Ghansawangi
Votes so far: Not Available
Ram Kadam
BJP constituency:Ghatkopar West
Votes so far: Not Available
Ravindra Dattaram Waikar
SHS constituency:Jogeshwari East
Votes so far: 72767
Ravindra Sadanand Phatak
SHS constituency:Thane
Votes so far: 58296
Sada Sarvankar
SHS constituency:Mahim
Votes so far: 46291
Salvi Rajan Prabhakar
SHS constituency:Rajapur
Votes so far: 76266
Sandeep Ganesh Naik
NCP constituency:Airoli
Votes so far: 76444
Sandeep Ganesh Naik
NCP constituency:Belapur
Votes so far: 76444
Sanjay Govind Potnis
SHS constituency:Kalina
Votes so far: 30715
Sanjay Wamanrao Deotale
BJP constituency:Warora
Votes so far: 51873
Sardar Tara Singh
BJP constituency:Mulund
Votes so far: 93850
Satamkar Mangesh Shridhar
SHS constituency:Sion Koliwada
Votes so far: 37131
Shashikant Govind Patkar
SHS constituency:Vile Parle
Votes so far: 41835
Shinde Praniti Sushilkumar
INC constituency:Solapur City Central
Votes so far: 46907
Subhash Desai
SHS constituency:Goregaon
Votes so far: 58873
Sunil Prabhu
SHS constituency:Dindoshi
Votes so far: Not Available
Sureshkumar Jain
SHS constituency:Jalgaon City
Votes so far: 46049
Tawde Vinod
BJP constituency:Borivali
Votes so far: Not Available
Tukaram Ramkrushna Kate
SHS constituency:Anushakti Nagar
Votes so far: Not Available
Last Updated on February 25, 2015


Track your constituency