Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

D Bandyopadhyay Biography



About D. Bandyopadhyay

Full Name Shri D. Bandyopadhyay
Elected fromWest Bengal
DOB October 1, 1931
Place of Birth Dacca (now in Bangladesh)
Political PartyALL INDIA TRINAMOOL CONGRESS
Father's NameLate Shri Debendra Nath Bandyopadhyay
Mother's NameLate Shrimati Shakti Bandyopadhyay
Delhi Address23, South Avenue, New Delhi. 110011
Telephone No.23795407, 23015714,
Permanent AddressGD-89, Sector-III, Salt Lake, Kolkata West Bengal 700106
Marital StatusMarried on 3 December 1963
SpouseShrimati Krishna Bandyopadayay
Children Two daughters
EducationB.A. (Hons.) Economics, M.A. (Economics) Educated at Presidency College, Kolkata and University of Calcutta, Kolkata
Profession before joining politics Retired Member of Indian Administrative Service
Positions HeldMarch 1967-March 1971 Director, Land Records & Surveys, Government of West Bengal 1971-1972 Labour Commissioner, Government of West Bengal 1972-July 1974 Secretary, Department of Labour, Government of West Bengal July 1974-April 1978 Joint Secretary, Ministry of Labour, Government of India April 1978-Dec.1981 Land Reforms Commissioner, Government of West Bengal Secretary, Department of Revenue, Government of West Bengal Secretary, Department of Scheduled Castes & Scheduled Tribes Welfare, Government of West Bengal 1982-1983 Additional Secretary, Department of Mines, Ministry of Steel & Mines, Government of India 1984-Feb. 1985 Advisor, 20 Point Programme & Rural Development, Planning Commission Feb. 1985-May 1987 Secretary, Department of Rural Development, Ministry of Agriculture, Government of India May 1987-Sept. 1988 Secretary, Department of Revenue, Ministry of Finance, Government of India Sept. 1988-Dec. 1991 Executive Director, Asian Development Bank (representing Bangladesh, Bhutan, India, Lao Peoples Democratic Republic and Socialist Republic of Vietnam) Aug. 2011 Elected to Rajya Sabha Aug. 2011-Aug. 2012 and Aug. 2013 onwards Member, Committee on Labour Oct. 2011 onwards Member, Parliamentary Forum on Water Conservation and Management April 2012 onwards Member, Committee on Rural Development May 2012 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation June- Nov. 2012 Member, Select Committee of the Rajya Sabha on the Lokpal and Lokayuktas Bill, 2011 May 2013 onwards Member, Committee on Papers Laid on the Table
Book(s) Published(i) Land, Labour & Governance: World View, 2007, (ii) Empowering Women Panchayat Members, Concept, New Delhi (co-authored with Dr. Amitava Mukherjee) and (iii) New Issues in Panchayati Raj, Concept, New Delhi
Term19/08/2011 to 18/08/2017
Member ofRajya Sabha
Shri D. Bandyopadhyay

Last Updated on 26 February, 2017.


Track your constituency