Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?
News at a Glance

V.P.Singh Badnore Biography



About V.P. Singh Badnore

Full Name Shri V.P. Singh Badnore
Elected fromRajasthan
DOB May 12, 1948
Place of Birth Badnore, Distt. Bhilwara (Rajasthan)
Political PartyBharatiya Janata Party
Father's NameShri Th. Gopal Singh
Mother's NameShrimati Rani Raj Kanwar
Delhi Address301, Brahmputra Apartments, Dr. B.D. Marg, New Delhi - 110001
Telephone No.23765058
Permanent AddressJalmahal, Badnore, Tel-Asind, Distt.- Bhilwara.
Marital StatusMarried on 25 November 1978
SpouseShrimati Alka Singh
ChildrenOne son and one daughter
EducationB.A.(Hons.), Business Management Educated at Mayo College, Government College, Ajmer and A.S.C.I., Hyderabad
Profession before joining politics Agriculturist/Farmer, Political and Social Worker, Sportsperson, Environmentalist
Positions Held1977-80, 1985-90, 1993-98 and 1998-99 Member, Rajasthan Legislative Assembly 1998-99 Cabinet Minister for Irrigation, Government of Rajasthan 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha 1999-2000 Member, Committee on Energy and Defence and Convenor of its Sub-Committee on Action Taken Report 2001 Convenor of the Sub-Committee on Electricity Bill, 2001 Convenor, Sub-Committee on Nuclear Energy 2001-2002 Member, Joint Parliamentary Committee on Stock Market Scam 2001-2003 Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Member, National Advisory Committee, NCC 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha Member, Committee on Energy Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs July 2010 Elected to Rajya Sabha July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Enviornment and Forests May 2012 onwards Member, Committee on Petitions Aug. 2010 - Aug. 2011 and Aug. 2012 onwards Member, Committee on Energy Oct. 2012 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Security in Parliament House Complex
Book(s) PublishedJaimal Vansh Prakash, [History of Badnore (Mewar)], 2013
Term05/07/2010 to 04/07/2016
Member ofRajya Sabha
Shri V.P. Singh Badnore

Last Updated on 21 October, 2017.


Track your constituency