Track your constituency

Mapanna Mallikarjun Kharge

DOB Jul 21, 1942
Place of Birth Warwatti, Karnataka
Political Party INC
ConstituencyGulbarga
Religion Buddhism
Education(B.A.)LLb
Profession before joining politics Legal Advisor, Social Worker
Spouse Name Smt. Radhabai
Children 3 son(s) 2 daughter(s)
Positions Held
  • Leader of the Indian National Congress in the Lok Sabha (Assumed office 4 June 2014)
  • Minister of Railways ( 17 June 2013 - 26 May 2014)
  • Minister of Labour and Employment ( 29 May 2009 - 16 June 2013)
  • Member of the Indian Parliament for Gulbarga (Assumed office 2009)

You may also like to read

Know about C D Mahant
Know Political Journey of Brij Mohan Agarwal
Know about Elections in India


Last Updated on June 29, 2020

Latest Election News and Update

Jharkhand Lockdown Extended till June 10

The Hemant Soren-led government in Jharkhand extended the lockdown restrictions till June 10 though there will be some relaxations in curbs.    The state has been in lockdown since April 22. The first set of lockdown regulations were imposed for a week since then it is the fourth time that the lockdown regulations are extended. […]


Google Doodle Commemorates American Gay Rights Activist Frank Kameny

Google Doodle commemorates prominent American astrologer and gay rights activist Frank Kameny. Frank Kameny was personally invested in the cause of the gay rights movement because of the prejudice he faced in his life.    Growing up during the great depression in the 1930s Frank Kameny realized he wanted to become an astrologer. He graduated […]


Joe Biden Tells Intelligence Community To Report On The Emergence Of Covid 19 Within 90 Days

The President of the United States of America Joe Biden called the US intelligence community to report on the origin of coronavirus. There are various theories circulating about the possible origin of Covid 19. Joe Biden asked the US intelligence to revert back with ‘sufficient information’ on the event within 90 days. The United States […]