Track your constituency

Track your constituency

Madhu Koda or Madhu Korah

Madhu Koda Or Madhu Korah

DOB Jan 6, 1971
Place of Birth Vill. Gua., Distt. Singbhum (Jharkhand)
Political Party Independent
Religion Hindu
EducationGraduate
Profession before joining politics Political and Social Worker
Spouse Name Smt. Geeta Koda
Children 1 daughter(s)
Positions held
  • Member of the Indian Parliament for Singhbhum ( 16 May 2009 - 2014)
  • 4th Chief Minister of Jharkhand ( 14 September 2006 - 23 August 2008)

You may also like to read

Know about C D Mahant
Know Political Journey of Brij Mohan Agarwal
Know about Elections in India


Last Updated on June 27, 2020