Track your constituency

Track your constituency

Anand Sharma Biography




Anand Sharma

Factsheet Anand Sharma

DOB Jan 5, 1953
Place of Birth Shimla, Himachal Pradesh
Father's NameLate Shri P.A. Sharma
Mother's NameShrimati Prabha Rani Sharma
Political Party INC
Religion Hindu
EducationB.A from R.P.C.S.D.B. College, Shimla, LL.B from faculty of law, Himachal Pradesh University, Shimla
ProfessionLawyer
Marital StatusMarried
Spouse name Zenobia Sharma
Children 2 sons
Important positions held
  • Member of Parliament (Rajya Sabha) (Assumed office 3 April 2016)
  • Minister of Commerce and Industry (In office 22 May 2009 - 26 May 2014)
You may also like to read
Know about Salman Khurshid
Know Political Journey of Sachin Pilot
Know about Elections in India


Last Updated on June 05, 2020