Track your constituency

Track your constituency

Shri Mukut Mithi

Mukut Mithi Biography

Full Name Shri Mukut Mithi
Political PartyIndian National Congress
DOBJan 1, 1952
Place of BirthRoing, Distt. Lower Dibang Valley (Arunachal Pradesh)
EducationB.Sc. Educated at J.N. College, Pasighat
ProfessionPolitical and Social Worker
Marital statusMarried
Spouse NameShrimati Pomaya Mithi
ChildrenThree Sons
NationalityIndian
Positions Held
  • MP Rajya Sabha for Arunachal Pradesh (Assumed office 24 June 2014)
  • Lieutenant-Governor of Puducherry ( 19 July 2006 - 12 March 2008)
  • 4th Chief Minister of Arunachal Pradesh ( 19 January 1999 - 3 August 2003)


Last Updated on June 30, 2020