Track your constituency

Track your constituency

Dr. K. Keshava Rao

Kalanjoor Narayana Balagopal

Elected fromKerala
DOB Jul 28, 1963
Place of Birth Kalanjoor, Distt. Pathanamthitta (Kerala)
Political PartyCommunist Party of India (Marxist)
Father's NameShri P.K. Narayana Panicker
Mother's NameShrimati O.V. Radhamany Amma
Marital StatusMarried on 24 March 1999
SpouseShrimati Asha Prabhakaran
ChildrenOne son and One daughter
EducationM.Com., LL.B., LL.M. Educated at S.N. College, Punalur, M.G. College, Trivendrum, The Law Academy, Trivendrum, Kerala University, Thiruvanathapuram (Kerala)
ProfessionPolitical and Social Worker
Positions Held MP of (Rajya Sabha) for Kerala ( 3rd April 2010 - 2nd April 2016)



Last Updated on June 26, 2020