Track your constituency

Track your constituency


Kiranmay Nanda ( Member of Parliament)

Elected fromUttar Pradesh
DOB May 13, 1944
Place of Birth Suadighi, Distt. Purba Midinapur (West Bengal)
Political PartySamajwadi Party
Father's NameLate Shri Jyotirmay Nanda
Mother's NameLate Shrimati Subodhbala Nanda
Marital StatusMarried on 3 May 1975
SpouseShrimati Dipika Nanda
ChildrenOne son and one daughter
EducationGraduate Educated at Calcutta University, Kolkata
ProfessionPolitical and Social Worker
Positions Held
  • MP of Rajya Sabha for Uttar Pradesh ( 3 April 2012 - 2 April 2018)
  • Minister for Fisheries, Aqua-culture, Harbours of West Bengal ( 1982-2011)
  • MLA ( 1977-2011)



Last Updated on June 25, 2020