Track your constituency

Track your constituency


Kariya Munda

DOB Apr 20, 1936
Place of Birth Anigara village, khunti district,Ranchi,
Political Party BJP
ConstituencyKhunti
Educationpost_graduate
Profession before joining politics Farmer, Social Worker
Spouse Name Late Smt. Sunanda Devi
Children 2 sons and 4 daughters
Positions Held Deputy Speaker of the Lok Sabha ( 8 June 2009 - 12 August 2014)



Last Updated on June 25, 2020