Track your constituency

Track your constituency

Dr. (Smt.) Kalpataru Das Dastidar

Kalpataru Das

Elected fromOdisha
DOB Feb 7, 1948
DiedJul 25, 2015
Place of Birth Bhotaka, Distt. Jajpur (Odisha)
Political PartyBiju Janata Dal
Father's NameLate Shri Hadibandhu Das
Mother's NameLate Shrimati Phula Das
Marital StatusMarried
SpouseShrimati Pratima Das
ChildrenThree sons
EducationB.A. Educated at B.J.B. College, Bhubaneswar, Odisha
Profession before joining politics Political and Social Worker
Positions Held
  • Member: Rajya Sabha ( 3 April 2014 - 25 July 2015)
  • Member: Odisha Legislative Assembly (1995-2014)



Last Updated on June 24, 2020