Track your constituency

Track your constituency

Ishwarlal Shankarlal Jain

Ishwarlal Shankarlal Jain

Elected fromMaharashtra
DOB May 21, 1946
Place of Birth Jamner, Distt. Jalgaon (Maharashtra)
Political PartyNationalist Congress Party
Father's NameShri Shankarlal
Mother's NameShrimati Indiradevi
Marital StatusMarried
SpouseShrimati Pushpadevi
ChildrenTwo sons and one daughter
EducationIntermediate (Science) Educated at New English School, Jamner and M.J. College, Jalgaon
Profession before joining politics Political and Social Worker, Business
Positions Held MP of Rajya Sabha for Maharashtra ( 5 July 2010 - 4 July 2016)



Last Updated on June 22 2020