Track your constituency

Track your constituency


Hishey Lachungpa

Elected fromSikkim
DOB 10. May. 1967
Place of Birth Phaka, Lachung, Distt. North Sikkim (Sikkim)
Political PartySikkim Democratic Front
Father's NameLate Shri Tshering Dorjee Lachungpa
Mother's NameLate Shrimati Phumzay Lachungpa
Marital StatusMarried on 17 March 2001
SpouseDr. Chongtick Lachungpa
ChildrenOne son and one daughter
EducationB.A. Educated at Sikkim Government College, Gangtok, North Bengal University
Profession before joining politics Political and Social Worker
Positions Held MP of Rajya Sabha for Sikkim (Assumed office 24 February 2012)



Last Updated on June 22 2020