Track your constituency

Track your constituency


Babu Lal Marandi Biography

DOB Jan 11, 1958
Place of Birth Vill. Kodai Bank, Distt. Giridih (Jharkhand)
Political Party Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
Religion Hindu
EducationGraduate
Profession before joining politics Agriculturist, Social Worker
Marital StatusMarried
SpouseShanti Devi
Children 1 son killed in naxal attack on oct 27, 2007
Positions held
  • Member of Parliament for Kodarma (2004 -2014)
  • 1st Chief Minister of Jharkhand (15 November 2000 - 17 March 2003)



Last Updated on June 09, 2020