Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?

Vijay Jawaharlal Darda Biography



About Vijay Jawaharlal Darda

Full Name Shri Vijay Jawaharlal Darda
Elected fromMaharashtra
DOB May 14, 1950
Place of Birth Yavatmal (Maharashtra)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameRahate Colony, Swatantra Senani Jawaharlal Darda Marg, Nagpur, Maharashtra - 440022
Mother's NameShrimati Veena Devi Jawaharlal Darda
Delhi AddressYavatmal House, 49, Lodhi Estate, New Delhi 110003
Telephone No.24601726
Permanent AddressRahate Colony, Swatantra Senani Jawaharlal Darda Marg, Nagpur, Maharashtra - 440022
Marital StatusMarried on 16 February 1971
SpouseShrimati Jyotsna Vijay Darda
ChildrenOne son and one daughter
EducationDiploma in Jounalism & Printing Technology
Profession before joining politics National Service, Journalism, Business
Positions HeldJuly 1998 Elected to Rajya Sabha 1998 Member, Standing Committee on Labour and Employment Welfare Aug. 1998 - Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting Member, Standing Committee on Finance Aug. 1998-Feb. 2004 and Aug. 2004 - Dec. 2006 Member, Standing Committee on Information Technology 2001-Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Culture 2002 onwards Vice-President / Member India-Turkey Parliamentary Friendship Group 2003 onwards Member, Indo-China Society Member, Parliamentary Forum on HIV/AIDS Member, Regional Direct Taxes Advisory Committee (RDTAC), Nagpur 2003 Member, Committee on Petitions July 2004 Re-elected to Rajya Sabha (Second term) 2004 onwards Member, Indo-US Parliamentary Forum Member, Indo-Pak Parliamentary Forum Aug. 2004 onwards Member, Parliamentary Committee to review the rate of Dividend payable by the Indian Railways to the General Revenues Member, Railway Convention Committee Sept. 2004 onwards Member, Konkan Railway Users Consultative Committee for the Ministry of Railways Oct. 2004 -2006 Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting and Ministry of Culture 2005 onwards Member, Indo-Japan Parliamentary Forum Feb. 2005 onwards Member, Hindi Salahakar Samiti, Ministry of Company Affairs May 2005 onwards Member, Organizing Committee of the Commonwealth Games 2010 Oct. 2006 May 2009 and July 2010 onwards Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas Oct. 2006 onwards Member, Informal Consultative Committee for Central Railways Member, Informal Consultative Committee for South East Central Railway 2006 - 2007 Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting 2006 onwards Vice-President, India-Israel Parliamentary Friendship Group Member, Central Consumer Protection Council Dec. 2006 onwards Member, Bureau of Indian Standards Dec.2006- May 2009 and Aug. 2009 onwards Member, Standing Committee on Finance Sep. 2007- May 2009 and Aug. 2009 onwards Member, Consulative Committee for the Ministry of Civil Aviation May 2008- Sept. 2010 Member, Committee on Petitions July 2010 Re-elected to Rajya Sabha (Third term) Sept. 2010 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation Nov. 2010 onwards Member, Philatelic Advisory Committee, Department of Posts, Government of India Member, Hindi Salahakar Samiti, Department of Commerce, Ministry of Commerce and Industry Member, Hindi Salahakar Samiti, Northern Railways Member, Hindi Salahakar Samiti, Central Railways Aug. 2012 onwards Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS) Member, Committee on Commerce 2012 onwards Member, India-Uruguay Parliamentary Friendship Group Member, India-Israel Parliamentary Friendship Group Member, India-Turkey Parliamentary Friendship Group May 2013 onwwards Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
Book(s) Published(1) The Indian Emergency as seen by an Indian: The book contains English version of the articles published in Lokmat, Marathi daily. The book was published on 26th June 1976. The publication of the book was inspired by the then Prime Minister, late Smt. Indira Gandhi and the same was also released at the hands of Smt. Indira Gandhi; (2) Lokmat Congress Centenary Special-1985: The book was published to commemorate the completion of 100 years of Indian National Congress Party. The book was released at the hands of the then Prime Minister, late Shri Rajivji Gandhi at Mumbai. The book contains rare pictures and articles of historical importance; (3) Satyam Shivam Sundaram: Published to mark the golden jubilee celebrations Indias Independence; (4) Raktanjali - a book of inspiring poems written by Col. V.P. Singh dedicated to the Kargil Martyrs released at the hands of the then Honble Prime Minister, Shri Atal Bihari Vajpayee on Kargil Vijay Diwas; (5) Sanskar Pushp: discourses of Jain Sad
Term05/07/2010 to 04/07/2016
Member ofRajya Sabha
Shri Vijay Jawaharlal Darda

Last Updated on 21 August, 2017.


Track your constituency