Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?
News at a Glance

Shri Ram Kripal Yadav Biography



Shri Ram Kripal Yadav Factsheet

Full Name Shri Ram Kripal Yadav
StateBihar
Age57 Yrs.
DOBOct 12, 1957
Place of BirthPatna (Bihar)
Political PartyBhartiya Janta Party (BJP)
Father's NameLate Shri Kishori Prasad
Mother's NameLate Shrimati Sudha Devi
ReligionHindu
SpouseKiran Devi
Children2 sons and 1 daughter
EducationB.A.(Hons.), and LL.B. educated at Magadh University, Patna Bihar.
Profession before joining politicsAgriculturist, Social Worker
Positions Held
  • 1985-1986 Deputy Mayor in the Municipal Corporation of Patna State.
  • 1992-1993 Member of Bihar Legislative Council.
  • 1996 : Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term).
  • 2004 : Member of Committee on Public Undertakings.
  • 5 Aug. 2007 : Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term).
  • 1 May 2008 : Member of Committee on Information Technology.
  • 2010 - 16 May, 2014 : Member of Committee on Security in Parliament Complex.
  • July 2010 Elected to Rajya Sabha.
  • May 2014 : Member of Committee on Petroleum & Natural Gas.
  • Nov 09, 2014: Minister of Drinking Water and Sanitation.
Shri Ram Kripal Yadav

Last Updated on 22 October, 2017.


Track your constituency