Q
Which Party will get the majority in Himachal Pradesh Election Results?
News at a Glance
Live updates on Himachal Pradesh and Gujarat Assembly Elections Result 2017

Renuka Chowdhury Biography



About Renuka Chowdhury

Full Name Smt. Renuka Chowdhury
Elected fromAndhra Pradesh
DOB 13 August 1954
Place of Birth Vishakhapatnam (Andhra Pradesh)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameAir Comm. K.S. Rao
Mother's NameShrimati Vasundhra Rao
Delhi Address76, Lodi Estate, New Delhi
Telephone No.011-24654849, 246564
Permanent AddressH.No. 8-1-116, Khanapuram (V), Khammam Urban (M), Khammam District, Andhra Pradesh. 507002
Marital StatusMarried on 7/10/1973
SpouseShri S. Chowdhury
ChildrenTwo daughters
EducationPost Graduate (Master of Industrial Psychology) Educated at Karnataka University, Bangalore
Profession before joining politics Political and Social Worker
Positions HeldApril 1986 Elected to Rajya Sabha April 1992 Re-elected to Rajya Sabha 1986-98 Chief Whip, Telugu Desam Parliamentary Party, Rajya Sabha (two terms) 1997-98 Union Minister of State in the Ministry of Health and Family Welfare 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha 1999-2000 Member, Committee on Finance 2000-2001 Member, Committee on the Empowerment of Women 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha 23 May 2004-28 Jan 2006 Union Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Tourism 29 Jan. 2006-May 2009 Union Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Women & Child Development April 2012 Elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Member, Committee on Government Asssurances Member, Committee on Finance Member, Indian Council of Agricultural Research Society Nov. 2012 onwards Nominated to the Panel of Vice-Chairmen, Rajya Sabha (re-nominated on 25 July 2013) Member, Committee on Finance May 2013 onwards Member, Business Advisory Committee
Term03/04/2012 to 02/04/2018
Member ofRajya Sabha
Smt. Renuka Chowdhury

Last Updated on 18 December, 2017.


Track your constituency