Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?

Mukul Roy Biography


Mukul Roy Latest News And Updates

July 01, 2015 10:19 AM
Days after fueling speculations of a probable tie-up with Congress, CPI-M leader Gautam Deb on Tuesday hinted he was not averse to talking to sideli..... Read More
June 30, 2015 10:27 AM
West Bengal's ruling Trinamool Congress on Monday suspended two of its legislators - Seuli Saha and Silbhadra Dutta - for anti-party activities...... Read More
June 29, 2015 09:43 AM
Former Trinamool Congress general secretary Mukul Roy will float his own political party after Eid, his aide and expelled party leader Dipak Ghosh s..... Read More
May 18, 2015 09:48 AM
Sidelined Trinamool Congress leader Mukul Roy has expressed his desire to join the Congress and the party high command was actively considering the ..... Read More
March 24, 2015 11:51 AM
Sidelined Trinamool Congress top gun Mukul Roy's son Subhrangshu was on Monday nominated by the party as a candidate in the coming West Bengal m..... Read More


About Mukul Roy

Full Name Shri Mukul Roy
Elected fromWest Bengal
DOB April 17, 1954
Place of Birth Kanchrapara, Distt. North 24 Parganas (West Bengal
Political PartyALL INDIA TRINAMOOL CONGRESS
Father's NameLate Shri Jugal Nath Roy
Mother's NameLate Shrimati Rekha Roy
Delhi Address181, South Avenue, New Delhi - 110011
Telephone No.9868181954
Permanent Address(i) 53, Ghatak Road, P.O.- Kancharapa, West Bengal - 743145
Marital StatusMarried on 14 /08/1980
SpouseShrimati Krishna Roy
ChildrenOne son
EducationM.A. (Public Adminstration)
Profession before joining politics Political and Social Worker
Positions HeldApril 2006 Elected to Rajya Sabha Aug. 2006-May 2009 Member, Committee on Urban Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs April 2008-May 2009 Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of Railways April 2008 onwards Leader, All India Trinamool Congress (A.I.T.C), Rajya Sabha 28 May 2009-20 March 2012 Minister of State in the Ministry of Shipping 19 May 2011-12 July 2011 Minister of State in the Ministry of Railways Sept. 2011 onwards Member, General Purposes Committee 20 March 2012 - 22 Sept. 2012 Minister of Railways April 2012 Re-elected to Rajya Sabha
Term03/04/2012 to 02/04/2018
Member ofRajya Sabha
Shri Mukul Roy


Last Updated on 25 June, 2017.


Track your constituency