Track your constituency

Dr Ramshankar Katheria Biography



Dr. Ramshankar Katheria Factsheet

Full Name Dr. Ramshankar Katheria
ConstituencyAgra
StateUttar Pradesh
DOBSep 21, 1964
Place of BirthNagariyasarawha, Etawah, (UP)
Political PartyBharatiya Janata Party (BJP)
Father's NameLate Sone Lal
Mother's NameSmt. Shanti Devi
ReligionHinduism
Phone Number056-22527933, 0941275008
AddressR/O 1 Teachers Home,University Parisar,Khandari Agra
Criminal Cases21
Total AssetsRs1,46,34,885
LiabilitiesRs40,35,000
SpouseDr. Mridula Katheriya
Children2 sons & 1 daughter
EducationM.A., Ph.D.
Alma materKanpur University
ProfessionProfessor, Politician
Positions Held
  • Chairman of the National Commission for Scheduled Castes (Assumed office31 May 2017)
  • Minister of State for Human Resource Development ( 26 May 2016 - 5 July 2016)
  • Member of the India Parliament for Agra (Assumed office16 May 2009)
Dr. Ramshankar Katheria

No query found
Last Updated on 3 January, 2019