Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

Anandrao Adsul Biography



About Anandrao Adsul

Full Name Anandrao Adsul
ConsistuencyAmravati(SC) (Maharashtra )
Political PartyShiv Sena
Age67
DOB06/01/47
Place of BirthShirambe, Distt. Satara (Maharashtra)
EducationB.Com. Educated at Shivaji University, Kolhapur(Maharashtra)
Profession before joining politicsAgriculturist
Spouse NameSmt. Mangala
Children1 Son, 2 Daughters
Important positions held1996 Elected to 11th Lok Sabha 1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term) Oct. 1999-Jul. 2002 Chief Whip, Shiv Sena Parliamentary Party, Lok Sabha 1999-2002 Member, Committee on Human Resource Development 2000-2002 Member, Committee on Transport and Tourism 2000-Mar. 2002 Member, Consultative Committee, Ministry of Railways Jul. 2002-Aug. 2002 Leader, Shiv Sena Parliamentary Party 26 Aug. 2002 - May 2 Union Minister of State, Ministry of Finance and Company Affairs 2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term) Member, Committee on Petroleum & Natural Gas Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation Member, Committee on Government Assurances Member, Informal Consultative Committee for Central Railways 5 Aug. 2007 Member, Committee on Transport & Tourism & Culture 2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term) 6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Accounts 31 Aug. 2009 Member, Committee on Petroleum and Natural Gas 23 Sep. 2009 Member, Committee on Government Assurances 5 May 2010 Member, Committee on Public Accounts
Anandrao Adsul

Last Updated on 24 February, 2017.


Track your constituency