Q
Will Gujarat Patel's Demand For OBC Quota Impact the BJP fortunes?
News at a Glance

T Subbarami Reddy Biography



About T. Subbarami Reddy

Full Name Dr. T. Subbarami Reddy
Elected fromAndhra Pradesh
DOB September 17, 1943
Place of Birth Nellore (Andhra Pradesh)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameShri T. Babu Reddy
Mother's NameShrimati T. Rukminamma
Delhi AddressAB-2, Purana Quila Road, New Delhi - 110001
Telephone No.23782323, 23384343,
Permanent Address6-3-249/5/A, Road No. 1, Banjara Hills,Hyderabad, Andhra Pradesh - 500034
Marital StatusMarried on 6 February 1966
SpouseShrimati Indira Subbarami Reddy
ChildrenOne son and one daughter
EducationB.Com. Educated at Nizam College, Hyderabad
Profession before joining politics Trader and Industrialist, Political and Social Worker
Positions Held1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha Member, Committee on Finance 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha Secretary, Congress Parliamentary Party Member, Public Accounts Committee Member, Committee on Finance Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation 1999-2000 Convenor, Media Committee, All India Congress Committee (A.I.C.C.) 2001 Secretary, A.I.C.C. (Incharge Media) April 2002 Elected to Rajya Sabha April 2002-Feb. 2004 Member, Committee on Finance Member, Consultative Committee for the Ministry of Road Transport and Highways 2004 Member, Congress Working Committee (C.W.C.) as a Special Invitee Aug. 2004 - Jan. 2006 Member, Committee on Commerce Member, Committee on Subordinate Legislation Oct. 2004 - Jan. 2006 Member, Consultative Committee for the Ministry of Shipping, Road Transport and Highways 31 Jan. 2006-6 April 2008 Minister of State in the Ministry of Mines April 2008 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2008- May 2009 Member, Committeee on Coal and Steel Aug. 2009 onwards Chairman, Committee on Science and Technology, Environment and Forests Aug. 2009-May 2012 Member, Committee on Public Undertakings Oct. 2009 onwards Member, General Purposes Committee July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Transport and Highways Dec. 2011 onwards Vice-President, Parliamentary Forum on Disaster Management April 2014 Re-elected to Rajya Sabha
Term10/04/2014 to 09/04/2020
Member ofRajya Sabha
Dr. T. Subbarami Reddy

Last Updated on 22 November, 2017.


Track your constituency