Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

Satyavrat Chaturvedi Biography


Satyavrat Chaturvedi Latest News And Updates

March 25, 2015 10:26 AM
The Congress, in an effort to expand its media outreach, on Tuesday brought in many articulate and young faces as spokespersons while appointing Aja..... Read More


About Satyavrat Chaturvedi

Full Name Shri Satyavrat Chaturvedi
Elected fromMadhya Pradesh
DOB January 13, 1950
Place of Birth Chhatarpur (Madhya Pradesh)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameLate Shri Baboo Ramji Chaturvedi
Mother's NameShrimati Vidyawati Chaturvedi
Delhi AddressAB-92, Shahjahan Road, New Delhi - 110011
Telephone No.23070111, 23073222,
Permanent AddressToriya House, Chhatarpur, District-Chhatarpur, Madhya Pradesh
Marital StatusMarried on 30 June 1971
SpouseShrimati Neelam Chaturvedi
ChildrenOne son and two daughters
EducationSenior Cambridge Educated at Sainik School, Rewa (Madhya Pradesh)
Profession before joining politics Farmer, Political and Social Worker, Sportsman and Writer
Positions Held1980-84 and 1993-97 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly (two terms) 1983-84 Deputy Minister, Government of Madhya Pradesh 1993-95 Chairman, Committee on Petitions 1996-97 Chairman, Committee of Privileges 1999-Feb. 2004 Member, Thirteenth Lok Sabha 1999-2000 Member, Committee on External Affairs Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme Member, Hindi Salahakar Samiti, Ministry of Parliamentary Affairs 2000 Member, Consultative Committee for the Ministry of Railways 2004 General Secretary, All India Congress Committee (A.I.C.C.) 2006 Member, Congress Working Committee April 2006 Elected to Rajya Sabha June 2006 - May 2009 Member, Committee on Railways Member, Consultative Committee for the Ministry of Environment and Forests Sept. 2006- Sept. 2009 Member, Committee on Government Assurances May 2008 onwards Member, Committee on Official Language June 2008- Sept. 2009 Member, Joint Parliamentary Committee on Security Matters in Parliament House Complex Jan. 2009-Jan. 2012 Member, Board of Management of Babasaheb Bhimrao Ambedkar University Aug. 2009 onwards Member, Committee on Agriculture July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Sept. 2010 onwards Member, Committee on Rules April 2012 Re-elected to Rajya Sabha June-Nov. 2012 Chairman, Select Committee of Rajya Sabha on the Lokpal and Lokayuktas Bill, 2011 Aug. 2013 onwards Member, Business Advisory Committee
Term03/04/2012 to 02/04/2018
Member ofRajya Sabha
Shri Satyavrat Chaturvedi

Last Updated on 28 February, 2017.


Track your constituency