Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Sardar Sukhdev Singh Dhindsa Biography


Sardar Sukhdev Singh Dhindsa Latest News And Updates

July 21, 2015 09:49 AM
Prime Minister Narendra Modi on Monday discussed the land bill with NDA cosntituents, sources said. According to the sources, in a meeting of the Na..... Read More


About Sardar Sukhdev Singh Dhindsa

Full Name Sardar Sukhdev Singh Dhindsa
Elected fromPunjab
DOB April 9, 1936
Place of Birth Ubhawal, Distt. Sangrur (Punjab)
Political PartyShiromani Akali Dal
Father's NameSardar Rattan Singh
Mother's NameShrimati Labh Kaur
Delhi Address12, Pandit Pant Marg, New Delhi 110001
Telephone No.23752132, 23356717
Permanent AddressDhindsa House, Shivam Colony, Near Nanakian Chowk, Sangrur, Punjab
Marital StatusMarried on 1 May 1962
SpouseShrimati Harjit Kaur
ChildrenOne son and two daughters
EducationB.A. Educated at Government Ranbir College, Sangrur, Punjab
Profession before joining politics 1972, 1977, 1980 and 1985 Member, Punjab Legislative Assembly (Four terms)1977-80 Minister of State (Independent Charge) holding the portfolios of Transport, Sports, Tourism, Cultural Affairs and Civil Aviation, Government of Punjab Aug.1997- March 1998 Chairman, (Cabinet Minister rank), Punjab State Electricity Board, Patiala April 1998 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Agriculture Member, Consultative Committee for the Ministry of Communications 26 Nov. 1999 - 27 May 2000 Union Minister of Urban Employment and Poverty Alleviation 2 Feb. 2000- 7 Nov. 2000 Union Minister of Urban Employment and Poverty Alleviation with additional charge of Ministry of Youth Affairs and Sports 27 May 2000-7 Nov. 2000 Union Minister of Youth Affairs and Sports with additional charge of Ministry of Mines 7 Nov. 2000-22 May 2004 Union Minister of Chemicals and Fertilizers 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha Member, Standing Committee on External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation April 2010 Elected to Rajya Sabha April 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Member, Committee on Rural Development Aug. 2010 onwards Member, Committee on Rules Oct. 2010 onwards Member, General Purposes Committee
Positions Held1972, 1977, 1980 and 1985 Member, Punjab Legislative Assembly (Four terms)1977-80 Minister of State (Independent Charge) holding the portfolios of Transport, Sports, Tourism, Cultural Affairs and Civil Aviation, Government of Punjab Aug.1997- March 1998 Chairman, (Cabinet Minister rank), Punjab State Electricity Board, Patiala April 1998 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Agriculture Member, Consultative Committee for the Ministry of Communications 26 Nov. 1999 - 27 May 2000 Union Minister of Urban Employment and Poverty Alleviation 2 Feb. 2000- 7 Nov. 2000 Union Minister of Urban Employment and Poverty Alleviation with additional charge of Ministry of Youth Affairs and Sports 27 May 2000-7 Nov. 2000 Union Minister of Youth Affairs and Sports with additional charge of Ministry of Mines 7 Nov. 2000-22 May 2004 Union Minister of Chemicals and Fertilizers 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha Member, Standing Committee on External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation April 2010 Elected to Rajya Sabha April 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Member, Committee on Rural Development Aug. 2010 onwards Member, Committee on Rules Oct. 2010 onwards Member, General Purposes Committee
Term10/04/2010 to 09/04/2016
Member ofRajya Sabha
Sardar Sukhdev Singh Dhindsa

Last Updated on 30 March, 2017.


Track your constituency