Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Saif Ud Din Soz Biography



About Saif-ud-Din Soz

Full Name Prof. Saif-ud-Din Soz
Elected fromJammu & Kashmir
DOB November 23, 1937
Place of Birth Sopore, Distt. Baramulla (Jammu and Kashmir)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameLate Shri Hakim Habibulla
Mother's NameShrimati Sajida Begum
Delhi Address12, Akbar Road, New Delhi - 110011
Telephone No.23011025, 23011026,
Permanent AddressShehjar Humhama Heights, Airport Road, Srinagar - 190021
Marital StatusMarried on 9 November 1961
SpouseShrimati Mumtazunnisa
ChildrenTwo sons and one daughter
EducationM.A. (Economics) Educated at Jammu and Kashmir University, Srinagar
Profession before joining politics Educationist, Economist, Writer, Political and Social Worker
Positions Held1983-84 Member, Seventh Lok Sabha Member, Consultative Committee for the Ministry of Education, Culture and Social Welfare 1984-89 Member, Eighth Lok Sabha (second term) 1984-99 Leader, Parliamentary Party, Jammu and Kashmir National Conference 1985-88 Member, Committee on Public Undertakings Member, Committee on Estimates 1985-88 and 1998-99 Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas 1989-91 Member, Ninth Lok Sabha (third term) Nov. 1996 Elected to Rajya Sabha 1996, 1998-99, Jan. 2003-Feb. 2004 and Aug. 2004 - Jan. 2006 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests 1997-98 Union Cabinet Minister, Environment and Forests 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha (fourth term) Member, Public Accounts Committee Nov. 2002 Elected to Rajya Sabha Aug. 2004 - Jan. 2006 Member, Committee of Privileges Aug. 2005 - Jan. 2006 Member, Joint Committee on Offices of Profit 29 Jan. 2006-22 May 2009 Union Cabinet Minister of Water Resources Feb. 2009 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2009 onwards Member, Public Accounts Committee Sept. 2009-Aug. 2012 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture April 2010 onwards Member, Central Wakf Council Aug. 2010-Sept. 2012 Member, National Tiger Conservation Authority Aug. 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Aug. 2010-Dec. 2011 Chairman, Select Committee to the Wakf (Amendment) Bill, 2010 Aug. 2012 onwards Member, Committee on Rural Development
Book(s) Published((i) Kashmir Crisis, (ii) Why Autonomy to Kashmir, (iii) Secularism - an Interpretation, (iv) A Socio-Economic Survey of Gurez Valley, (v) Problems of Kashmiri Language and Literature and (vi) Daj (A play in Kashmiri on abuses of Dowry system); translated (i) M. Allins book 1,00,000 Whys from Russian to Kashmiri (the same was awarded Soviet Land Nehru Award), and (ii) Armugan-e-Taib-anthology of poems by Abdul Gaffar Taaib
Term11/02/2009 to 10/02/2015
Member ofRajya Sabha
Prof. Saif-ud-Din Soz


Last Updated on 27 March, 2017.


Track your constituency