Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?
News at a Glance

Ramchandra Prasad Singh Biography



About Ramchandra Prasad Singh

Full Name Shri Ramchandra Prasad Singh
Elected fromBihar
DOB July 6, 1958
Place of Birth Mustaffapur, Distt. Nalanda (Bihar)
Political PartyJanta Dal (United)
Father's NameLate Shri Sukhdeo Narayan Singh
Mother's NameLate Shrimati Dukhalalo Devi
Delhi AddressC-402, Swarna Jayanti Sadan, Dr. B.D. Marg, New Delhi 110001
Telephone No.23708200, 23359207,
Permanent AddressMustafapur Tola, Vill.-Malti, P.O.&P.S.-Asthawan, Distt.-Nalanda. 803107
Marital StatusMarried on 21-05-1982
SpouseShrimati Girija Singh
Children?Two daughters
EducationB.A. (Hons.) in History, M.A. (International Relations) Educated at High School, Hussainpur, Nalanda, Science College, Patna University, Patna College, Patna University, Patna and Jawaharlal Nehru University, New Delhi
Profession before joining politics Agriculturist, Civil Service, Political and Social Worker, Sportsperson
Positions Held1986-88 Sub-divisional Officer/Magistrate, Khalilabad, Uttar Pradesh 1988-90 Chief Development Officer, Kanpur, Uttar Pradesh 1990-93 Joint Secretary, Appointment Department, Lucknow, Government of Uttar Pradesh 1993-97 Collector and District Magistrate (Rampur, Barabanki, Hamirpur and Fatehpur), Government of Uttar Pradesh July 1997-March 1998 Private Secretary to the Minister of Communications March 1998-May 2004 Private Secretary to the Minister of Agriculture Minister of Surface Transport and the Minister of Railways July 2004-Dec. 2005 Additional C.E.O., Greater Noida Authority, Uttar Pradesh Dec. 2005 to May 2010 Principal Secretary to the Chief Minister of Bihar July 2010 Elected to Rajya Sabha Aug. 2010 - Aug. 2012 Member, Committee on Railways March 2011 onwards Member, JPC to examine matters relating to allocation and pricing of telecom licences and spectrum May 2012 onwards Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes Aug. 2012 onwards Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice May 2013 onwards Member, House Committee
Term08/07/2010 to 07/07/2016
Member ofRajya Sabha
Shri Ramchandra Prasad Singh

Last Updated on 18 October, 2017.


Track your constituency