Q
Who will WIN Phase 1 of Chhattisgarh Assembly Election 2018?
Elections.in WhatsappJoin Us on Whatsapp
News at a Glance

Ram Gopal Yadav Biography



About Ram Gopal Yadav

Full Name Prof. Ram Gopal Yadav
Full NameProf. Ram Gopal Yadav
Elected fromUttar Pradesh
DOB29/06/1946
Place of BirthVillage Saifai, Distt. Etawah (Uttar Pradesh)
Political PartySamajwadi Party
Father's NameLate Shri Bachchi Lal
Mother's NameShrimati Phoolwati
Marital StatusMarried On 4 May 1962
SpouseShrimati Phoolan Devi
ChildrenTwo sons and one daughter
EducationM. Sc. (Physics), M.A. (Political Science), Ph. D. Educated at Agra University, Agra and Kanpur University, Kanpur
Position HeldMP of Rajya Sabha for Uttar Pradesh (26 November 2014)
Email idramgopal.yadav@sansad.nic.in
Prof. Ram Gopal Yadav

Positions Held

1988 Block Pramukh, Basrehar, Etawah 1989-92 Chairman, Zila Parishad, Etawah July 1992 Elected to Rajya Sabha 1993-95 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests 1994-2001 Member, Committee on Government Assurances 1994-2001 and June 2002-2004 Member, General Purposes Committee April 1994-2004 Leader, Samajwadi Party Parliamentary Group in Rajya Sabha 1995 Member, Select Committee on Trade Marks Bill 1996 Member, Joint Committee on Women Reservation Bill 1996-2004 Member, Committee on Petroleum and Chemicals Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs 1997-2004 Member, Ethics Committee, Rajya Sabha July 1998 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 1998-2000 Member, Committee on Petitions 1999 Member, High powered Committee on State Funding 2001-2004 Member, Public Accounts Committee Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs Member, Committee on Petroleum and Chemicals Chairman, Standing Committee on Agriculture 2004-2008 Member, Fourteenth Lok Sabha Leader, Samajwadi Party in Lok Sabha Chairman, Standing Committee on Agriculture Member, General Purposes Committee Member, Committee on Security Matters in Parliament House Complex Member, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Member, Committee to Inquire into Misconduct of Members of Lok Sabha Member, Joint Parliamentary Committee to examine the Constitutional and Legal position relating to Office of Profit Member, Committee to Inquire into the complaint made by some members regarding alleged offer of money to them in connection with voting on the Motion of Confidence (14th Lok Sabha) Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence Nov. 2008 Elected to Rajya Sabha Jan. 2009 - May 2009 and Member, Committee on Human Resource Aug. 2009-Aug. 2010 Development Feb. 2009 onwards Member, Committee on Official Language Feb. 2009 - May 2009 and Aug. 2009 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs July 2009 onwards Member, General Council of the School of Planning and Architechture, New Delhi Sept. 2009 onwards Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament Aug. 2009 - Aug. 2010 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests Sept. 2009 - Sept. 2010 Member, Committee on Government Assurances Oct. 2009 - Oct. 2010 Member, General Purposes Committee Aug. 2010 onwards Member, Committee on Rural Development Member, Committee on Agriculture Oct. 2010 onwards Member, Committee on Petoleum and Natural Gas Sept. 2010 onwards Member, Business Advisory Committee

Last Updated on 7 June, 2018


Track your constituency