Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

Rajeev Shukla Biography


Rajeev Shukla Latest News And Updates

July 02, 2015 10:22 AM
Former IPL chief Lalit Modi on Wednesday continued his belligerent attack on leaders across party lines, dragging BJP MP Varun Gandhi and Finance Mi..... Read More


Rajeev Shukla

Rajeev Shukla

Age 54
DOB Sep 13, 1959
Place of Birth Kanpur, Uttar Pradesh.
Political Party Member of Akhil Bhartiya Loktantrik Congress Party, later party merged into INC.
Religion Hindu.
EducationM.A & LL.B from Kanpur University.
Profession before joining politicsHe was a journalist worked for many newspapers & news channel.
Spouse Name Anuradha Prasad
Children One Daughter Vaanya Shukla
Important positions heldMinister of State in the Ministry of Parliamentary Affairs 28 Oct. 2012 onwards, Chairman of Indian Premier League(IPL) from 18 September 2011 to 1 June 2013.

Who is Rajeev Shukla

Rajeev Shukla is currently a Member of the Parliament (Rajya Sabha) since 2000. Before starting his career as a politician, he was the Chairman of the Indian Premier League, the famous Indian private cricket league that sees participation by international
cricketers and is one of the most popular sport franchises in the nation. A political commentator and television host, Rajeev Shukla has donned many hat. He started his life as a journalist for Northern Indian Patrika, Kanpur in 1978, from where he went on to become a celebrated reporter, an accomplished journalist, media person, and later, a political commentator.

Personal background of Rajeev Shukla

Rajeev Shukla was born in the city of Kanpur, Uttar Pradesh on 13 September 1959 to Ram Kumar Shukla and Shanti Devi Shukla. He is married to Anuradha Prasad Shukla, and together they live in Mumbai, Maharashtra, from where he is an elected official. Anuradha is an active professional and works with the BAG Films Education Society.

Shukla pursued law from the VSSD College of Law, from where he completed his LL.B. He then pursued M.A. from the PPN College and Christ Church College in Kanpur, which is part of the Kanpur University. He rose to fame following his stint as a reporter for the popular daily newspaper Jansatta, after which he hosted the news show Rubaru and then became an editor for The Observer group of newspapers.

Beginning of his political career

Politics had always interested Rajeev Shukla and he worked as a political commentator for most of the time that he was a journalist. He was Senior Editor of The Observer until the year 2000, when he was elected as a Member of Parliament and began his political career. He contested as a party member of the Akhil Bhartiya Loktantrik Congress Party, which later merged with the Indian National Congress. He won from his constituency with a large margin, and after his party merged with Congress, he became a spokesperson for the party.

Becoming a full-time politician

Following his appointment as a spokesperson for the Congress in 2003, he started his career as a mainstream politician. Although he had been active in the political arena even during his time as a journalist, it was only in 2000 that he became a Member of the Parliament and entered politics full-time.

In 2001 he became a member of the Consultative Committee for the Ministry of External Affairs. He has held some prominent positions as a politician, the chief among them being:
  • Minister of State – Ministry of Parliamentary Affairs (2011)
  • Minister of State – Ministry of Planning (2012)

Shukla is currently in his third term as a Member of the Parliament, and has been a member of several advisory and consultative committees in the house. His career as a politician since his acceptance into the parliament is as follows:
  • Member of Consultative Committee for the Ministry of External Affairs (Apr. 2000-01)
  • Member of Consultative Committee for the Ministry of Finance (Apr. 2000 – Feb. 04)
  • Member of Committee on Information Technology (Jan. 2001 – Feb. 2004)
  • Member of Press Council of India (March 2001 – June 2004)
  • Member of Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation (Jan. 2002-Feb. 2004)
  • Member of Committee on Petroleum and Natural Gas (Aug. 2004 - May 2009)
  • You may also like to read
    Know about Kumar Vishwas
    Know Political Journey of L Kadvani
    Know about Elections in India
  • Member of House Committee (Aug. 2004 - May. 2006)
  • Member of Consultative Committee for the Ministry of Commerce and Industry (Oct. 2004 - May 20090
  • Re-elected to Rajya Sabha (second term) (April 2006)
  • Member of Business Advisory Committee (Sept. 2006 – April 2012)
  • Member of Committee on Health and Family Welfare (Feb. 2008 – May 2009)
  • Member of Committee on Urban Development (Aug. 2009 ­– July 2011)
  • Member of Committee on Subordinate Legislation (Sept. 2009 – Sept. 2010)
  • Member of Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament (Sept. 2009 – Nov. 2011)
  • Member of Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex (Oct. 2009 – July 2011)
  • Member of Consultative Committee for the Ministry of Finance (July 2010 – July 2011)
  • Member, Press Council of India (Jan. 2011 – present)

Other achievements

  • Journalist, and later, political editor for the Sunday Magazine
  • Editor for The Observer group of newspapers, including The Sunday Observer
  • Power Play, his regular column, is featured in over a dozen national newspapers even today
  • Anchor for Zee TV’s news show Rubaru
  • Anchor for DD National’s Nishan
  • Former Chairman of Indian Premier League
  • Former Vice President of BCCI
  • Honorary Secretary of Uttar Pradesh Cricket Association
  • Member of Governing Council of the Hockey India League

Accomplishments and recognition

Rajeev Shukla has always been very vocal about his thoughts, and while he served as the spokesperson for his party, he used his years of experience as a TV news anchor to deliver riveting speeches. In his stint as the anchor for the very popular news show Rubaru, Shukla interviewed some of the most prominent personalities in the Indian subcontinent, such as Sonia Gandhi, Nawaz Sharif, Benazeer Bhutto, Atal Bihari Vajpayee, and the Dalai Lama. He has also actively supported and promoted sports in the country and was conferred the title of Honorary Secretary by the UPCA, the cricket council of his home state. He is also an active member of the sports committees for hockey and cricket, on both state as well as national levels. He was also conferred with the honour of leading the 2013 Indian Parliamentary Goodwill Delegation to Australia.

Last Updated on 28 February, 2017.



Track your constituency