Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Pramod Tiwari Biography


Pramod Tiwari Latest News And Updates

July 24, 2015 02:20 PM
The Rajya Sabha was adjourned till 2.30 p.m. on Friday after repeated disruptions by the opposition parties, demanding the resignations of External ..... Read More
December 18, 2014 01:56 PM
Congress leader Pramod Tiwari on Thursday compared the forces driving religious conversion in India to Mumbai terrorist attack mastermind Hafiz Saee..... Read More


About Pramod Tiwari

Full Name Shri Pramod Tiwari
Elected fromUttar Pradesh
DOB July 16, 1951
Place of Birth Kunda, Distt. Pratapgarh (Uttar Pradesh)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameLate Shri Saryu Prasad Tiwari
Mother's NameLate Shrimati Indrani Devi
Delhi Address(i) 1,K.Kamraj Marg, New Delhi. (ii)C-1/6, Lodhi Garden, New Delhi
Permanent AddressVillage - Sheetalmau, Post - Lalganj Ajhara, Distt. - Pratapgarh, Uttar Pradesh.
Marital StatusMarried on 9 June 1973
SpouseLate Dr. Alka Tiwari
ChildrenTwo daughters
EducationB.Sc., LL.B.
Profession before joining politics Agriculture, Advocate
Positions Held1980-85, 1985-89, 1989-91, 1991-93, 1993-96, 1996-2002, 2002-2007, 2007-2012 and 2012-2013 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly ( consecutively nine times) Feb.- Aug. 1984 Minister in the Ministries of Information and Broadcasting, Public Sector Enterprises Bureau, Civil Aviation, Government of Uttar Pradesh 1985-1986 Member, Panel of Presiding Members of Uttar Pradesh Legislative Assembly Member, Public Accounts Committee, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1993-1995 Deputy Chairman, State Planning Commission, Uttar Pradesh (in the rank of Cabinet Minister) 1989-1991 Chief Whip, Congress Legislature Party, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1991- 5 June 2012 Leader, Congress Legislature Party, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1989-91, 1993-94 and 2007-2008 Member, Business Advisory Committee, Joint Committee on Public Sector Undertakings and Corporations and Estimate Committee, Uttar Pradesh Legislative Assembly Jan. 1986- June 1988 Minister of State, Tourism and Energy, Government of Uttar Pradesh July 1988- Dec. 1989 Minister of State (Independent Charge), Transport, Government of Uttar Pradesh Dec. 2013 Elected to Rajya Sabha Dec. 2013 onwards Member, Committee on Chemicals and Fertilizers Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of Defence Member, Hindi Salahkar Samiti, Ministry of Home Affairs
Term14/12/2013 to 02/04/2018
Member ofRajya Sabha
Shri Pramod Tiwari

Last Updated on 26 April, 2017.


Track your constituency