Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Prabhat Jha Biography


Prabhat Jha Latest News And Updates

July 06, 2015 05:54 PM
The Bharatiya Janata Party on Monday accused the Congress of playing politics over "dead bodies" and maintained that only the high court c..... Read More
May 13, 2015 02:02 PM
Ten Rajya Sabha members have been named for a joint parliamentary committee on the land acquisition bill. The members are Prabhat Jha and Ram Narain..... Read More
February 09, 2015 11:28 AM
The BJP's Delhi unit chief Satish Upadhyay on Sunday said that the party will win by a comfortable majority in the Delhi assembly election under..... Read More
January 16, 2015 11:14 AM
A former Congress councillor and three AAP leaders on Thursday joined the BJP in New Delhi. Rajesh Yadav, the former councillor from Pitampura, join..... Read More
January 15, 2015 03:56 PM
The BJP on Thursday filed a complaint with the Election Commission against AAP leader Arvind Kejriwal over his allegations against its Delhi unit pr..... Read More


About Prabhat Jha

Full Name Shri Prabhat Jha
Elected fromMadhya Pradesh
DOB June 4, 1957
Place of Birth Hariharpur, Distt. Darbhanga (Bihar)
Political PartyBharatiya Janata Party
Father's NameLate Shri Paneshwar Jha
Mother's NameLate Shrimati Amarawati Devi
Delhi Address28, Meena Bagh, New Delhi - 110011
Telephone No.23062849, 23062847
Permanent Address5 Ashoka Appartments, Madhya Bharat Khadi Sangh, Near Hanuman Mandir, Jivajiganj, Lashkur, Gwalior, Madhya Pradesh
Marital StatusMarried on 30 June 1986
SpouseShrimati Ranjana Jha
ChildrenTwo sons
EducationB. Sc., M.A. (Political Science), LL. B. Educated at PGV College, Madhav College and MLB College, Gwalior
Profession before joining politics Journalist, Writer, Columnist, Social and Political Worker
Positions HeldApril 2008 Elected to Rajya Sabha May 2008 - May 2009 Member, Committee on Rural Development July 2009 - April 2014 Member, Committee on Official Language Aug. 2009-Aug. 2012 Member, Committee on Information Technology Aug. 2009 - May 2014 Member, Consultative Committee for the Ministry of Rural Development Jan. 2010 - May 2014 Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health Aug. 2012 - May 2014 Member, Committee on Railways April 2013 - May 2014 Member, Parliamentary Forum on Artisans and Craftspeople April 2014 Re-elected to Rajya Sabha (second term)
Book(s) PublishedIn Hindi: (i) Shilpi (three volumes), 2005, (ii) Jana Gana Mana, (three volumes), 2008, (iii) Ajatshatru - Pt. Deendayalji, 2008, (iv) Sankalp, (v) Antyo daya, (vi) Samarth Bharat, (vii) Chunautiyan, (viii) Vikalp and (ix) 21st Century- Indias Century
Term10/04/2014 to 09/04/2020
Member ofRajya Sabha
Shri Prabhat Jha

Last Updated on 29 April, 2017.


Track your constituency