Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Naresh Agrawal Biography


Naresh Agrawal Latest News And Updates

August 07, 2015 02:06 PM
The Rajya Sabha was adjourned till 2.30 p.m. on Friday after Congress members raised slogans against the government and accused it of being "di..... Read More
May 07, 2015 01:39 PM
Rajya Sabha members on Thursday said that the privileges committee of the house should re-examine its report that the tapping of Finance Minister Ar..... Read More
May 05, 2015 05:45 PM
The government on Tuesday said that it is consulting all parties on the real estate bill, and would consider a demand by some Rajya Sabha members to..... Read More
March 11, 2015 03:04 PM
The Rajya Sabha on Wednesday unanimously condemned former Supreme Court judge Markandey Katju's comments calling Mahatma Gandhi a "British ..... Read More
March 03, 2015 01:50 PM
The Rajya Sabha witnessed an uproar on Tuesday over the introduction of certain bills in the Lok Sabha which are identical to the ones pending in th..... Read More


About Naresh Agrawal

Full Name Shri Naresh Agrawal
Elected fromUttar Pradesh
DOB October 1, 1951
Place of Birth Hardoi (Uttar Pradesh)
Political PartySamajwadi Party
Father's NameLate Shri S.C. Agarwal
Mother's NameLate Shrimati Shanti Agarwal
Delhi AddressBungalow No. 6, Tughlak Lane, New Delhi.
Telephone No.23795224, 23795225,
Permanent AddressB-988, Sector-A, Mahanagar, Lucknow (U.P.)
Marital StatusMarried on 25/02/1978
SpouseShrimati Manjul Agrawal
ChildrenOne son and one daughter
EducationB.Sc., LL.B. Educated at Lucknow University, Lucknow
Profession before joining politics Agriculturist/Farmer, Lawyer/Advocate
Positions Held1980-84 and 1989-2008 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1997-2001 Minister of Power, Government of Uttar Pradesh 2003-2004 Minister of Tourism, Government of Uttar Pradesh 2004-2007 Minister of Transport, Government of Uttar Pradesh 2007-2008 Chairman, Public Accounts Committee, Uttar Pradesh Legislative Assembly March 2010 Elected to Rajya Sabha (resigned w.e.f. 12 March 2012) March 2010 - March 2012 Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas Aug. 2010 -March 2012 Member, Committee on Home Affairs April 2011-March 2012 and April 2012 onwards Member, Sub-Committee of Home Affairs for Enemy Property (Amendment & Validation) Second Bill, 2010 Member, Consultative Committee for the Ministry of Railways Permanent Special Invitte, Consultative Committee for the Ministry of Steel April 2012 Elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Member, Committee on Finance May 2013 onwards Member, Committee on Public Undertakings Member, Committee on Rules
Term03/04/2012 to 02/04/18
Member ofRajya Sabha
Shri Naresh Agrawal

Last Updated on 26 April, 2017.


Track your constituency