Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?

Narendra Budania Biography



About Narendra Budania

Full Name Shri Narendra Budania
Elected fromRajasthan
DOB July 5, 1956
Place of Birth Dudhwakhara, Distt. Churu (Rajasthan
Political PartyIndian National Congress
Father's NameLate Choudhary Pratap Singh Budania
Mother's NameShrimati Rukamni Devi
Delhi AddressAB-79, Shahjahan Road, New Delhi 110001
Telephone No.23782177, 23782142
Permanent Address14-A, Budania Bhawan, Sainik Colony, Churu, Rajasthan
Marital StatusMarried on 2 March 1980
SpouseShrimati Kanak Budania
ChildrenTwo sons
EducationB.Sc., LL.B. Educated at Lohia P.G. College, Churu and University of Rajasthan, Jaipur
Profession before joining politics Agriculurist, Advocate and Political and Social Worker
Positions Held1982-85 Sarpanch, Gram Panchayat, Dudhwakhara, Churu (Rajasthan) Chairman, Agriculture Committee, P.S. Churu 1983-85 Convenor, Kisan Congress, Churu 1984-89 Member, Eighth Lok Sabha 1985-89 Member, Consultative Committee for the Ministry of Agriculture Member, Consultative Committee for the Ministry of Railways Member, House Committee 1987-90 General-Secretary, All India Youth Congress (A.I.Y.C.) 1991-93 Organising-Secretary, Rajasthan Pradesh Congress Committee (R.P.C.C.) 1993-96 Member, Rajasthan Legislative Assembly Deputy Chief Whip, Congress Legislative Party 1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha (second term) 1996 onwards Convenor, Congress Parliamentary Party, Rajasthan 1996-97 Member, Committee on Labour and Welfare Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha (third term) 1998-99 and 1999-2000 Member, Committee on Estimates 1998-99 Member, Committee on Petroleum and Chemicals Member, Consultative Committee for the Ministry of Chemicals and Fertilizers Aug. 2009 Elected to Rajya Sabha (resigned w.e.f. 22 June 2010) June 2010 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2009 onwards Member, Committee on Agriculture Sept. 2009 onwards Member, Committee on Government Assurances April 2012 Re-elected to Rajya Sabha May 2012 onwards Member, House Committee Aug. 2012 onwards Member, Committee on Industry May 2013 onwards Member, Business Advisory Committee
Term04/04/2012 to 03/04/2018
Member ofRajya Sabha
Shri Narendra Budania

Last Updated on 29 June, 2017.


Track your constituency