Q
Who will Win Gujarat Assembly Elections 2017?

Ms Gill Biography



About M.S. Gill

Full Name Dr. M.S. Gill
Elected fromPunjab
DOB June 14, 1936
Place of Birth Punjab
Political PartyIndian National Congress
Father's NameCol. Pratap Singh Gill
Mother's NameShrimati Niranjan Kaur
Delhi Address12, Mother Teresa Crescent Road, New Delhi
Telephone No.23792953
Marital Status Married
SpouseShrimati Vinnie Gill
ChildrenThree daughters
EducationSenior Cambridge, B.A. (Honours), M.A., Ph.D., Diploma in Development Studies, University of Cambridge Doctor of Science (Honoris Causa) : Punjab Agriculture University, Panjab University, Haryana Agriculture University, Madras University, Gauhati University and Guru Nanak Dev University, Amritsar
Profession before joining politics Public Service
Positions Held1961-62 Deputy Commissioner and Collector, Lahaul and Spiti (now in Himachal Pradesh) 1965-67 Collector and Deputy Commissioner of Districts Ambala (now in Haryana) and Jalandhar (Punjab) 1977-80 Principal Secretary to the Chief Minister of Punjab 1985-88 Development Commissioner, Punjab 1988-92 Secretary, Department of Chemicals, Petro-Chemicals and Pharmaceuticals, Government of India 1992-93 Secretary, Ministry of Agriculture and Cooperatives, Government of India 1993-96 Election Commissioner of India 1996-2001 Chief Election Commissioner of India April 2004 Elected to Rajya Sabha Aug. 2005 - April 2008 Member, Committee on Agriculture Permanent Special Invitee, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Jan. 2006 onwards Member, Board of Insititute of Democracy and Electoral Assistance (IDEA), Stockholm, Sweden Member, International Centre for Democratic Transition (ICDT), Budapest, Hungary Member, Indian Council of World Affairs Sept. 2007 onwards President, India-Poland Parliamentary Friendship Group 6 April 2008 - 22 May 2009 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Youth Affairs & Sports, Government of India Ex-officio Vice-President, Parliamentary Forum on Youth 28 May 2009-18 Jan. 2011 Minister of Youth Affairs and Sports April 2010 Re-elected to Rajya Sabha (second term) 19 Jan. 2011-12 July 2011 Minister of Statistics and Programme Implementation Aug. 2010-Aug. 2011 Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution May 2012 onwards Member, Post-Graduate Institute of Medical Education and Research, Chandigarh Aug. 2012 onwards Member, Committee on External Affairs Dec. 2012 onwards Member, Committee on Urban Development
Book(s) Published(i) Himalayan Wonderland: Travels in Lahaul - Spiti, Vikas Publishing House Pvt. Ltd., 1972, revised edition-Penguin Books Ltd., 2010, (ii) Folk Tales of Lahaul, Vikas Publishing House Pvt. Ltd., 1977, (second edition, 1978), (iii) Lahaul and Spiti, Publications Division, Ministry of Information and Broadcasting, Government of India, April, 1975, (iv) An Assessment of the Green Revolution in India in J.G.Hawkes (edited), Conservation and Agriculture, Duckworth, London, 1978, (v) Punjab Agriculture, Government of Punjab, November, 1979, (vi) Agricultural Cooperatives : A Case Study of Punjab, Vikas Publishing House Pvt. Ltd., 1983, which was subsequently updated and published under the title : An Indian Success Story - Agriculture and Cooperatives, Somaiya Publications Pvt. Ltd., Mumbai, 1993, (vii) The Electoral System in India, Election Commission of India, 1997 and (viii) Elections in India - Major Events and New Initiatives, 1996-2000, Election Commission of India, September, 2000
Term10/04/2010 to 09/04/2016
Member ofRajya Sabha
Dr. M.S. Gill


Last Updated on 23 August, 2017.


Track your constituency