Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

Lalhming Liana Biography



About Lalhming Liana

Full Name Shri Lalhming Liana
Elected fromMizoram
DOB November 11, 1955
Place of Birth Tualcheng, Distt. Champhai (Mizoram)
Political PartyMizo National Front
Father's NameShri Chhunkhuma
Mother's NameShrimati Baikveli
Delhi Address502, Brahmaputra Apartments, Dr. B.D. Marg, New Delhi - 110001
Telephone No.23766516, 23766517,
Permanent AddressC-68/1, Ramthar Veng, Aizawl, Mizoram - 796007
Marital StatusMarried on 27 April 1987
SpouseShrimati Vanlalnunpari
ChildrenThree sons
EducationB.A. Educated at Aizawl College, North Eastern Hill University, Aizawl
Profession before joining politics Journalist, Political and Social Worker
Positions Held1979-83 Secretary, North-East Region Students Union (N.E.R.S.U.) 1980-81 Vice-President, Mizo Zirlai Pawl (Mizo Students Association) 1983-86 President, Mizo Zirlai Pawl (M.Z.P.) 1984-86 Executive Secretary, Peoples Union for Civil Liberties (P.U.C.L.), Mizoram Branch 1985-86 Chairman, Mizoram Students Joint Action Committee (M.S.J.A.C.) 1986-87 Assistant Secretary, Mizo National Front (M.N.F.) First General Secretary, Mizo National Youth Front (M.N.Y.F.) 1987-89 and 1993-94 Joint Secretary, M.N.F. 1995-97 Treasurer, M.N.Y.F. 1997-2003 Secretary, Mizo National Front Party 1999-2002 Member, Mizoram State Legal Services Authority Member, District Forum, Aizawl District 2001-2004 Secretary, Political Affairs Committee, M.N.F. Secretary, Chhimtuipui Affairs Committee, M.N.F. July 2002 Elected to Rajya Sabha Sept. 2002 - Feb. 2004 Member, Committee on Human Resource Development Member, Sub-Committee on University and Higher Education of the Committee on Human Resource Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting Aug. 2004-July 2008 Member, Committee on Health and Family Welfare Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes Oct. 2004-July 2008 Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs July 2008 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2008- May 2009 Member, Department-related Parliamentary Standing Committee on Health and Family Welfare Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs Aug. 2009 onwards Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Nov. 2011 onwards Vice-President, India-Panama Parliamentary Friendship Group Member, India-Poland Parliamentary Friendship Group Aug. 2012 onwards Member, Parliamentary Forum on Global Warming May 2013 onwards Member, Committee on Subordinate Legislation
Term19/07/2008 to 18/07/2014
Member ofRajya Sabha
Lalhming Liana


Last Updated on 22 February, 2017.


Track your constituency