Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Karan Singh Biography


Karan Singh Latest News And Updates

August 07, 2015 09:50 AM
AAP legislator Surender Singh on Thursday denied the allegations levelled against him by BJP leader Karan Singh Tanwar about allegedly furnishing fa..... Read More
August 13, 2014 12:48 PM
President Pranab Mukherjee presented the outstanding parliamentarian awards to Finance Minister Arun Jaitley, Congress leader Karan Singh and JD-U p..... Read More


About Karan Singh

Full Name Dr. Karan Singh
Elected fromNational Capital Territory of Delhi
DOB March 9, 1931
Place of Birth Cannes (France)
Political PartyIndian National Congress
Father's NameMaharaja Hari Singh
Mother's NameMaharani Tara Devi
Delhi Address3, Nyaya Marg, Chanakyapuri, New Delhi - 110021
Telephone No.26115291, 26111744
Marital StatusMarried on 5 March 1950
SpouseShrimati Yasho Rajya Lakshmi
ChildrenTwo sons and one daughter
EducationM.A., Ph.D. Educated at Doon School, University of Jammu & Kashmir and University of Delhi
Profession before joining politics Author, Statesman, Educationist, Environmentalist
Positions Held1967 Member, Fourth Lok Sabha 1967-73 Union Cabinet Minister of Tourism and Civil Aviation 1971 Member, Fifth Lok Sabha 1973-77 Union Minister for Health and Family Planning 1977 Member, Sixth Lok Sabha 1979-80 Union Minister of Education and Culture 1980 Member, Seventh Lok Sabha 1990 Ambassador of India to the United States of America (with Cabinet Status) 1991-96 and Oct. 2004 onwards Chairman, Auroville Foundation (with Cabinet Status) Nov. 1996 Elected to Rajya Sabha (resigned w.e.f. 12 Aug. 1999) 1997-99 Co-Chairman, Indo-French Forum (with Cabinet Status) 1998-99, 2002-Feb. 2004, Aug. 2004- May 2009 and Aug. 2009 onwards Member, Committee on External Affairs Jan. 2000 Elected to Rajya Sabha 2002 - 2007 Chancellor, Jawaharlal Nehru University March 2003-7 March 2006 Member, Court of the Jawaharlal Nehru University Aug. 2004 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on the Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Sept. 2004- Dec. 2012 Chairman, Committee on Ethics, Rajya Sabha Oct. 2004- May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence Aug. 2005 onwards Member, General Purposes Committee Jan.2006 Re-elected to Rajya Sabha (second term) March 2006-Aug. 2007 Member, Samsad (Court) of Visva Bharati 2008 onwards Chancellor, Banaras Hindu University July 2009 onwards Member, Advisory Council of the Delhi Development Authority Dec. 2009 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Jan. 2012 Re-elected to Rajya Sabha (third term) Dec. 2012 onwards Chairman, Committee on Provision of Computer Equipment to Members of Rajya Sabha
Book(s) PublishedAuthor, (i) Varied Rhythms (Essays and Poems), (ii) Shadow and Sunlight (Dogri Folk Songs), (iii) Prophet of Indian Nationalism (The Political Thought of Sri Aurobindo Ghosh), (iv) Welcome the Moonrise (Poems), (v) Post-Independence Generation, Challenge and Response, (vi) Contemporary Essays, (vii) Population, Poverty and the Future of India, (viii) In Defence of Religion, (ix) Religions of India, (x) One Mans World, (xi) Bridge to Immortality (The Mundaka Upanishad), (xii) Humanity at the Crossroads, (xiii) AutoBiography, (xiv) Essays on Hinduism, (xv) Brief Sojourn, (xvi) Hymn to Shiva and Other Poems, (xvii) The Mountain of Shiva (Novel), (xviii) India and the World, (xix) Hinduism: The Eternal Religion, (xx) The Earth Has No Corners (a felicitation volume), (xxi) As I see it - The Karan Singh Reader, (xxii) Letters from Mirtola, (xxiii) I Believe, (xxiv) Jammu & Kashmir 1949-64: Select correspondence between Jawaharlal Nehru & Karan Singh, (xxv) Karan Singh: Tryst with History; Vi
Term28/01/2012 to 27/01/2018
Member ofRajya Sabha
Dr. Karan Singh

Last Updated on 26 March, 2017.


Track your constituency