Q
Which state goes to assembly elections 2018 next?
Elections.in WhatsappJoin Us on Whatsapp
News at a Glance

Husain Dalwai Biography



About Husain Dalwai

Full Name Shri Husain Dalwai
Elected fromMaharashtra
DOB Feb 16, 1943
Place of Birth Vill. Mirjoli, Tal. Chiplun, Distt. Ratnagiri (Mah
Political PartyIndian National Congress
Father's NameUmar Khan Dalwai
Mother's NameHafija Umar Dalwai
Marital StatusMarried
SpouseShama Dalwai
ChildrenOne son and one daughter
EducationMA (Sociology)
Alma materUniversity of Mumbai
Occupation Industrial Worker / Trade Unionist, Journalist / Writer, Political and Social Worker
Positions held
  • MP of Rajya Sabha for Maharashtra (Assumed office 3 April 2014)
  • Minister of Labour, Waqf and Minor Ports, Government of Maharashtra ( Oct. 1999 - March 2001)
  • Member of Maharashtra Legislative Council ( June 2010 - Aug. 2011)
Shri Husain Dalwai

Last Updated on 8 June, 2018


Track your constituency