Q
Who will Win Delhi Municipal Corporation Elections 2017?

Cp Thakur Biography



About C.P. Thakur

Full Name Dr. C.P. Thakur
Elected fromBihar
DOB September 3, 1931
Place of Birth Dubaha, Distt. Muzaffarpur (Bihar)
Political PartyBharatiya Janata Party
Father's NameShri Radhamohan Thakur
Mother's NameSmt. Sharda Thakur
Delhi Address401, Brahmaputra Apartments, Dr. B. D. Marg, New Delhi 110001
Telephone No.23355157, 23765157,
Permanent AddressUMA Complex, Fraser Road, Patna, Bihar 800001
Marital StatusMarried on 12 June 1957
SpouseDr. (Smt.) Uma Thakur
ChildrenTwo sons and two daughters
EducationM.B.B.S., M.D., M.R.C.P., F.R.C.P. Educated at Patna Medical College, Patna University, Bihar, Royal College of Physicians, London and Royal College of Physicians, Edinburgh and Royal College of Tropical Medicine and Hygiene, London
Profession before joining politics Medical Practitioner, Scientist, Teacher and Educationist
Positions Held1984 Elected to Eighth Lok Sabha 1990-91 Chairman, Kala-azar Spot Assessment Committee Government of India 1990-93 Member, Advisory Committee on kala-azar Government of India 1991 Member, Expert kala-azar committee to formulate prevention programme for kala-azar, Government of India 1998 Member, Twelfth Lok Sabha (2nd term) 1998-99 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests; and its Sub-Committee on Ganga Action Plan Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs 1999 Member, Thirteenth Lok Sabha (3rd term) 22 Nov. 1999-26 May 2000 Union Cabinet Minister, Water Resources 27 May 2000-30 June 2002 Union Cabinet Minister, Health and Family Welfare 29 Jan. 2003-May 2004 Union Cabinet Minister, Small Scale Industries, Development of North-Eastern Region April 2008 Elected to Rajya Sabha Aug. 2008 onwards Member, Committee on the Empowerment of Women Aug. 2008- May 2009 Member, Committee on Information Technology May 2009 onwards Member, Court of the Jawaharlal Nehru University Aug. 2009 onwards Member, Committee on Chemicals and Fertilizers Member, Consultative Committee for the Ministry of Health and Family Welfare Aug. 2012 onwards Member, Committee on Information Technology Aug. 2012 onwards Member, Committee on Empowerment of Women April 2014 Re-elected to Rajya Sabha
Term10/04/2014 to 09/04/2020
Member ofRajya Sabha
Dr. C.P. Thakur

Last Updated on 28 April, 2017.


Track your constituency