Q
After the 2016 Assembly elections, do you think Congress should be worried over losing the national party status?

Bhupinder Singh Biography



About Bhupinder Singh

Full Name Shri Bhupinder Singh
Political PartyBiju Janata Dal
DOB13/04/1951
EducationM.A.,LLB
Profession before joining politicsAdvocate
Spouse NameSmt. Inderjeet Kaur
Childrenone daughter, one son
Important positions held1 Minister of State, Irrigation and Power 22/07/1986 07/12/1989 2 Minister of State, Information and Public Relations 22/07/1986 07/12/1989 3 Minister of State( Ind ), Irrigation and Power 07/12/89 03/03/1990 4 Minister, Tourism and Culture 21/03/1995 24/08/1998 5 Minister, Information and Public Relations 24/08/1998 17/02/1999 6 Minister, Works 22/02/1999 06/12/1999 7 Minister, Urban Development 22/02/1999 06/12/1999 8 Minister, Information and Public Relations 22/02/1999 06/12/1999 9 Minister, Information and Public Relations 10/12/99 05/03/2000 10 Minister, Urban Development 10/12/99 05/03/2000 11 Leader of opposition 27/05/2009 Continuing.
AchievementsLife Member of Bharat Krushak Samaj., Cine artist., Acted in Oriya Film, Samarpan., Participated in various National meets., Awarded two Gold Medals during National games in 1969-1970 at Barabati Stadium, Cuttack in 400 and 800 meters run., Student leader., Recipient of Indira Gandhi Priyadarshni award-95 for dedicated service for promotion of National Integration at Hotel MERIDIEN, New Delhi on 20-11-1995., President, Orissa Basketball Association since 1986., President, Orissa Throw Ball Association since 1988., Vice-President, Basketball Federation of India., President, Kalahandi College Student's Union, 1970-1971., Secretary, National Integration Samiti of Sambalpur University, 1972-1973., President, Lala Lajapat Ray Law college student's Union, 1973-1974., President, Kalahandi District Youth Congress Committee., General Secretary, Kalahandi District Congress Committee., Started carrier as un-opposed member of Bhawanipatna Municipality., Vice-President, Orissa State Youth Congress committee., President, District Congress Committee, Kalahandi since 1992.
Shri Bhupinder Singh

Last Updated on 26 February, 2017.


Track your constituency