Q
Who will WIN Phase 1 of Chhattisgarh Assembly Election 2018?
Elections.in WhatsappJoin Us on Whatsapp

Karnataka Assembly Constituency List


Karnataka By-Poll Assembly Elections 2018 - Schedule, Polling Date, Counting and Result

SI. No.StateName of Parliamentary ConstituencyParliamentary Constituency No.Winner NameWinning Party
1KarnatakaShimoga PC14BY RaghavendraBJP
2KarnatakaBellary (ST) PC9VS UgruppaCongress
3KarnatakaMandya PC20LR ShivaramegowdaJD(S)
SI. No.StateName of Assembly ConstituencyAssembly Constituency No.Winner NameWinning Party
1KarnatakaRamanagaram183Anitha KumaraswamyJD(S)
2KarnatakaJamkhandi21A S NyamagoudaCongress
Karnataka Assembly Constituency 2018 - Schedule   
Poll EventsSchedule DateSchedule Day
Date of Issue of Gazette Notification9.10.2018 (TUE)Tuesday
Last Date of Nominations16.10.2018 (TUE)Tuesday
Date for Scrutiny of Nominations17.10.2018 (WED)Wednesday
Last Date for Withdrawal of candidatures20.10.2018 (SAT)Saturday
Date of Poll03.11.2018 (SAT)Saturday
Date of Counting06.11.2018 (TUE)Tuesday
Date before which election shall be completed08.11.2018 (THU)Thursday

Karnataka Election Results Constituency wise

Table showing results for all the Assembly (Vidhan Sabha) Constituencies of Karnataka with the names of winner and runner-up candidates. Also shown along are their party names.

Constituency Wise Results
ConstituencyWinner/LeadingTrailing/Runnerup
Nippani Jolle Shashikala Annasaheb (BJP )WinnerKakaso Pandurang Patil (INC )Runner-up
Chikkodi-Sadalga Ganesh Prakash Hukkeri (INC )WinnerAnnasaheb Shankar Jolle (BJP )Runner-up
Athani Mahesh Iranagouda Kumathalli (INC )WinnerLaxman Sangappa Savadi (BJP )Runner-up
Kagwad Shrimant Balasaheb Patil (INC )WinnerBharamagouda Alagouda Kage (BJP )Runner-up
Kudachi P.Rajeev (BJP )WinnerAmit Shama Ghatage (INC )Runner-up
Raybag Aihole Duryodhan Mahalingappa (BJP )WinnerPradeepkumar Ramu Malage (INC )Runner-up
Hukkeri Umesh Vishwanath Katti (BJP )WinnerAppayyagouda Basagouda Patil (INC )Runner-up
Arabhavi Balachandra Lakshmanarao Jarakiholi (BJP )WinnerBhimappa Gundappa Gadad (JD(S) )Runner-up
Gokak Jarkiholi Ramesh Laxmanrao (INC )WinnerAshok Ningayyaswami Pujari (BJP )Runner-up
Yemkanmardi Satish. L. Jarkiholi (INC )WinnerAstagi Maruti Mallappa (BJP )Runner-up
Belgaum Uttar Anil S Benake (BJP )WinnerFairoz Nuruddin Saith (INC )Runner-up
Belgaum Dakshin Abhay Patil (BJP )WinnerM D Lakshminarayan (Annayya) (INC )Runner-up
Belgaum Rural Laxmi R Hebbalkar (INC )WinnerSanjay B Patil (BJP )Runner-up
Khanapur Dr. Anjali Hemant Nimbalkar (INC )WinnerVithal Halagekar (BJP )Runner-up
Kittur Doddagoudar Mahantesh Basavantaray (BJP )WinnerInamdar Danappagouda Basanagouda (INC )Runner-up
Bailhongal Koujalagi. Mahantesh. Shivanand. (INC )WinnerJagdish. Channappa Metgud (IND )Runner-up
Saundatti yellamma Shri Vishwanath Chandrashekhar Mamani (BJP )WinnerShri Anandkumar Santoshchand Chopra (IND )Runner-up
Ramdurg Mahadevappa Shivalingappa Yadawad (BJP )WinnerAshok Mahadevappa Pattan (INC )Runner-up
Mudhol Govind Makthappa Karajol (BJP )WinnerBandiwaddar Satish Chinnappa (INC )Runner-up
Terdal Siddu Savadi (BJP )WinnerUmashree (INC )Runner-up
Jamkhandi Siddu Bhimappa Nyamgoud (INC )WinnerKulkarni Shrikant Subrao (BJP )Runner-up
Bilgi Murugesh Rudrappa Nirani (BJP )WinnerJagadish Timmanagouda Patil (INC )Runner-up
Badami Siddaramaiah (INC )WinnerB Sreeramulu (BJP )Runner-up
Bagalkot Veerabhadrayya (Veeranna) Charantimath (BJP )WinnerMeti Hullappa Yamanappa (INC )Runner-up
Hungund Doddanagouda G Patil (BJP )WinnerKashappanavar Vijayanand Shivashankrappa (INC )Runner-up
Muddebihal Ameenappa Gouda S Patil (Nadahalli) (BJP )WinnerAppaji Urf Channabasavaraj Shankararao Nadagouda (INC )Runner-up
Devar Hippargi Somanagouda B Patil (Sasanur) (BJP )WinnerBhimanagouda (Rajugouda) B Patil (JD(S) )Runner-up
Basavana Bagevadi Shivanand Patil (INC )WinnerSomanagouda(Appugouda) B Patil(Managuli) (JD(S) )Runner-up
Babaleshwar Mallanagoud Basanagoud Patil (INC )WinnerVijayakumar Sidramgouda Patil (BJP )Runner-up
Bijapur City Basanagoud .R. Patil (Yatnal) (BJP )WinnerAbdul Hameed Mushrif (INC )Runner-up
Nagthan Devanand Fulasing Chavan (JD(S) )WinnerKatakadond Vittal Dondiba (INC )Runner-up
Indi Yashvantharaygouda Vittalagouda Patil (INC )WinnerB D Patil (Hanjagi) (JD(S) )Runner-up
Sindgi Managuli Mallappa Channaveerappa (JD(S) )WinnerBhusanur Ramesh Balappa (BJP )Runner-up
Afzalpur M Y Patil (INC )WinnerMalikayya Guttedar (BJP )Runner-up
Jevargi Ajay Dharam Singh (INC )WinnerDoddappagowda S. Patil Naribol (BJP )Runner-up
Shorapur Narasimhanayak (Rajugouda) (BJP )WinnerRaja Venkatappa Naik (INC )Runner-up
Shahapur Sharanabasappa Gouda Darshanapur (INC )WinnerGuru Patil Sirwal (BJP )Runner-up
Yadgir Venkatreddy Mudnal (BJP )WinnerDr.A B Maalakaraddy (INC )Runner-up
Gurmitkal Nagangouda (JD(S) )WinnerBaburao Chinchansur (INC )Runner-up
Chittapur Priyank Kharge (INC )WinnerValmik Naik (BJP )Runner-up
Sedam Rajkumar Patil (BJP )WinnerDr. Sharan Prakash Rudrappa Patil (INC )Runner-up
Chincholi Dr. Umesh G Jadhav (INC )WinnerSunil Y Vallyapure (BJP )Runner-up
Gulbarga Rural Basawaraj Mattimud (BJP )WinnerVijaykumar G Ramakrishna (INC )Runner-up
Gulbarga Dakshin Dattatraya C Patil Revoor Appu Gouda (BJP )WinnerAllamprabhu Patil (INC )Runner-up
Gulbarga Uttar Kaneez Fatima (INC )WinnerChandrakant B Patil (Chandu Patil) (BJP )Runner-up
Aland Guttedar Subhash Rukmayya (BJP )WinnerB R Patil (INC )Runner-up
Basavakalyan B. Narayanrao (INC )WinnerMallikarjun Son Of Sidramappa Khuba (BJP )Runner-up
Homnabad Rajshekhar (INC )WinnerSubhash (BJP )Runner-up
Bidar South Bandeppa (JD(S) )WinnerDr Shailendra Beldale (BJP )Runner-up
Bidar Rahim Khan (INC )WinnerSurayakanth Nagmarpalli (BJP )Runner-up
Bhalki Eshwar Khandre (INC )WinnerD K Sidram (BJP )Runner-up
Aurad Prabhu Chauhan (BJP )WinnerVijaykumar (INC )Runner-up
Raichur Rural Basanagouda Daddal (INC )WinnerTipparaju Hawaldar (BJP )Runner-up
Raichur Dr. Shivaraj Patil (BJP )WinnerSyed Yaseen (INC )Runner-up
Manvi Raja Venkatappa Nayak (JD(S) )WinnerDr Tanusree @ Preeti (IND )Runner-up
Devadurga Shivana Gouda Nayak (BJP )WinnerA Rajashekar Nayak (INC )Runner-up
Lingsugur D. S. Hoolageri (INC )WinnerBandi.Siddu (JD(S) )Runner-up
Sindhanur Venkatrao Nadagouda (JD(S) )WinnerBadarli Hampangouda (INC )Runner-up
Maski Pratapgouda Patil (INC )WinnerBasanagowda-Turvihal (BJP )Runner-up
Kushtagi Amaregouda Linganagouda Patil Bayyapur (INC )WinnerDoddanagouda Hanamagouda Patil (BJP )Runner-up
Kanakagiri Basavaraj Dadesugur (BJP )WinnerShivaraj Sangappa Tangadagi (INC )Runner-up
Gangawati Paranna Eshwarappa Munavalli (BJP )WinnerIqbal Ansari (INC )Runner-up
Yelburga Achar Halappa Basappa (BJP )WinnerBasavaraj Rayareddi (INC )Runner-up
Koppal K. Raghavendra Basavaraj Hitnal (INC )WinnerAmaresh Sanganna Karadi (BJP )Runner-up
Shirahatti Ramappa Sobeppa Lamani (BJP )WinnerDoddamani Ramakrishna Shidlingappa (INC )Runner-up
Gadag Hanamantagouda Krishnagouda Patil (INC )WinnerAnil Mensinakai (BJP )Runner-up
Ron Kalakappa Bandi (BJP )WinnerGurupadagouda Patil (INC )Runner-up
Nargund Chandrakantagouda Channappagouda Patil (BJP )WinnerBasavaraddi Rangaraddi Yavagal (INC )Runner-up
Navalgund Shankar B. Patil Munenakoppa (BJP )WinnerN. H. Konaraddi (JD(S) )Runner-up
Kundgol Channabasappa Sathyappa Shivalli (INC )WinnerChikkanagoudra Siddanagoud Ishwaragod (BJP )Runner-up
Dharwad Amrut Ayyappa Desai (BJP )WinnerVinay Kulkarni (INC )Runner-up
Hubli-dharwad-East Abbayya Prasad (INC )WinnerChandrashekar Gokak (BJP )Runner-up
Hubli-dharwad-Central Jagadish Shettar (BJP )WinnerDr. Mahesh Nalwad (INC )Runner-up
Hubli-dharwad- West Arvind Bellad (BJP )WinnerMohammad Ismail Tamatgar (INC )Runner-up
Kalghatgi C M Nimbannavar (BJP )WinnerSantosh S Lad (INC )Runner-up
Haliyal Deshpande R.V (INC )WinnerSunil Hegade (BJP )Runner-up
Karwar Roopali Santosh Naik (BJP )WinnerAnand Vasant Asnotikar (JD(S) )Runner-up
Kumta Dinakar Keshav Shetty (BJP )WinnerSharada Mohan Shetty (INC )Runner-up
Bhatkal Sunil Biliya Naik (BJP )WinnerMankal Vaidya (INC )Runner-up
Sirsi Kageri Vishweshwar Hegde (BJP )WinnerBhimanna Naik (INC )Runner-up
Yellapur Arabail Hebbar Shivaram (INC )WinnerAndalagi Veerabhadragouda Shivanagouda Patil (BJP )Runner-up
Hangal C M Udasi (BJP )WinnerMane Srinivas (INC )Runner-up
Shiggaon Basavaraj Bommai (BJP )WinnerSayed Azeempeer Khadri (INC )Runner-up
Haveri Neharu Olekar (BJP )WinnerRudrappa Lamani (INC )Runner-up
Byadgi Ballary Virupakshappa Rudrappa (BJP )WinnerS.R.Patil (INC )Runner-up
Hirekerur Basavanagouda Patil (INC )WinnerUjaneshwara Banakar (BJP )Runner-up
Ranibennur R Shankar S/O M Ramachandra (Karnataka Pragnyavantha Janatha Party )WinnerKrishnappa Koliwad S/O Bheemappa Koliwad (INC )Runner-up
Hadagalli P. T. Parameshwara Naik (INC )WinnerOdo Gangappa (IND )Runner-up
Hagaribommanahalli Bheema Naik L.B.P. (INC )WinnerK.Nemiraja Naik (BJP )Runner-up
Vijayanagara Anand Singh (INC )WinnerH.R.Gaviyappa (BJP )Runner-up
Kampli J N Ganesh (INC )WinnerT H Suresh Babu (BJP )Runner-up
Siruguppa M.S. Somalingappa (BJP )WinnerB. Murali Krishna (INC )Runner-up
Bellary B Nagendra (INC )WinnerSanna Pakkirappa (BJP )Runner-up
Bellary City G. Somasekhara Reddy (BJP )WinnerAnil.H. Lad (INC )Runner-up
Sandur E Tukaram (INC )WinnerD Raghavendra (Manju) (BJP )Runner-up
Kudligi N.Y. Gopalakrishna (BJP )WinnerN.T. Bommanna (JD(S) )Runner-up
Molakalmuru B. Sreeramulu (BJP )WinnerDr|| B. Yogesh Babu (INC )Runner-up
Challakere T Raghumurthy (INC )WinnerRaveesh Kumar (JD(S) )Runner-up
Chitradurga G H Thippareddy (BJP )WinnerK.C.Veerendra (Pappy) (JD(S) )Runner-up
Hiriyur K Poornima (BJP )WinnerD Sudhakar (INC )Runner-up
Hosadurga Gulihatti D Shekar (BJP )WinnerB G Govindappa (INC )Runner-up
Holalkere M. Chandrappa (BJP )WinnerH.Anjaneya (INC )Runner-up
Jagalur S V Ramachandra (BJP )WinnerH P Rajesh (INC )Runner-up
Harapanahalli G Karunakara Reddy (BJP )WinnerM P Ravindra (INC )Runner-up
Harihar S Ramappa (INC )WinnerHarish B.P. (BJP )Runner-up
Davanagere North S.A. Ravindranath (BJP )WinnerS.S. Mallikarjun (INC )Runner-up
Davanagere South Shamanur Shivashankarappa (INC )WinnerYashavantha Rao Jadhav (BJP )Runner-up
Mayakonda N. Linganna. (BJP )WinnerK.S.Basavaraj [Basavanthappa] (INC )Runner-up
Channagiri K Madalu Virupakshappa (BJP )WinnerVadnal Rajanna (INC )Runner-up
Honnali M P Renukacharya (BJP )WinnerShanthanagowda D G (INC )Runner-up
Shimoga Rural K.B. Ashok Naik (BJP )WinnerSharada Puryanaik (JD(S) )Runner-up
Bhadravati B.K.Sangameshwara. (INC )WinnerAppaji.M.J. (JD(S) )Runner-up
Shimoga K.S. Eshwarappa (BJP )WinnerK.B. Prasanna Kumar (INC )Runner-up
Tirthahalli Araga Jnanendra (BJP )WinnerKimmane Rathnakara (INC )Runner-up
Shikaripura B S Yadiyurappa (BJP )WinnerGoni Malatesha (INC )Runner-up
Sorab S.Kumara Bangarappa (BJP )WinnerS.Madhu Bangarappa (JD(S) )Runner-up
Sagar H Halappa Harathalu (BJP )WinnerKagodu Thimmappa (INC )Runner-up
Byndoor B. M. Sukumar Shetty (BJP )WinnerK. Gopala Poojary (INC )Runner-up
Kundapura Halady Srinivas Shetty (BJP )WinnerRakesh Malli (INC )Runner-up
Udupi K Raghupathi Bhat (BJP )WinnerPramod Madhwaraj (INC )Runner-up
Kapu Lalaji .R. Mendon (BJP )WinnerVinay Kumar Sorake (INC )Runner-up
Karkal V. Sunil Kumar (BJP )WinnerGopala Bhandary (INC )Runner-up
Sringeri T D Rajegowda (INC )WinnerD N Jeevaraj (BJP )Runner-up
Mudigere M.P.Kumaraswamy (BJP )WinnerMotamma (INC )Runner-up
Chikmagalur C T Ravi (BJP )WinnerShankar B L (INC )Runner-up
Tarikere D S Suresh (BJP )WinnerG H Srinivasa (IND )Runner-up
Kadur K S Prakash (BJP )WinnerY S V Datta (JD(S) )Runner-up
Chiknayakanhalli J.C. Madhu Swamy (BJP )WinnerC.B Sureshbabu (JD(S) )Runner-up
Tiptur B.C. Nagesh (BJP )WinnerK. Shadakshari (INC )Runner-up
Turuvekere Jayaram A S (BJP )WinnerM T Krishnappa (JD(S) )Runner-up
Kunigal Dr|| H.D. Ranganath (INC )WinnerD Krishna Kumar (BJP )Runner-up
Tumkur City G.B. Jyothi Ganesh (BJP )WinnerN. Govindaraju (JD(S) )Runner-up
Tumkur Rural D C Gowrishankar (JD(S) )WinnerB Suresh Gowda (BJP )Runner-up
Koratagere Dr. G. Parameshwara (INC )WinnerP.R. Sudhakar Lal (JD(S) )Runner-up
Gubbi S R Srinivas (Vasu) (JD(S) )WinnerG N Bettaswamy (BJP )Runner-up
Sira B Sathyanarayana (JD(S) )WinnerT B Jayachandra (INC )Runner-up
Pavagada Venkataramanappa (INC )WinnerK M Thimmarayappa (JD(S) )Runner-up
Madhugiri M.V. Veerabhadraiah (JD(S) )WinnerKyathasandra N.Rajanna (INC )Runner-up
Gauribidanur N.H.Shivashankara Reddy (INC )WinnerC.R.Narasimhamurthy (JD(S) )Runner-up
Bagepalli S.N. Subbareddy(Chinnakayalapalli) (INC )WinnerG.V. Sreeramareddy (CPM )Runner-up
Chikkaballapur Dr. K. Sudhakar (INC )WinnerK.P.Bachegowda (JD(S) )Runner-up
Sidlaghatta V. Muniyappa (INC )WinnerB.N. Ravikumar (JD(S) )Runner-up
Chintamani J K Krishna Reddy (JD(S) )WinnerDr.M.C Sudhakar (BPJP )Runner-up
Srinivaspur K R Ramesh Kumar (INC )WinnerG K Venkatashivareddy (JD(S) )Runner-up
Mulbagal H.Nagesh (IND )WinnerSamruddhi Manjunath (JD(S) )Runner-up
Kolar gold field Roopakala.M (INC )WinnerAshwini Sampangi (BJP )Runner-up
Bangarapet S.N.Narayanaswamy K.M (INC )WinnerM.Mallesh Babu (JD(S) )Runner-up
Kolar K.Srinivasa Gowda (JD(S) )WinnerSyed Zameer Pasha (INC )Runner-up
Malur K.Y. Nanjegowda (INC )WinnerK.S.Manjunath Gowda (JD(S) )Runner-up
Yelahanka S.R.Vishwanath (BJP )WinnerA M Hanumanthegowda (JD(S) )Runner-up
K.R.Pura B.A.Basavaraja (INC )WinnerN.S.Nandiesha Reddy (BJP )Runner-up
Byatarayanapura Krishna Byregowda (INC )WinnerA Ravi (BJP )Runner-up
Yeshvanthapura S.T Somashekhar (INC )WinnerT N Javarayi Gowda (JD(S) )Runner-up
Rajarajeshwarinagar Munirathna (INC )WinnerMuniraju Gowda P M (BJP )Runner-up
Dasarahalli R.Manjunatha (JD(S) )WinnerS Muniraju (BJP )Runner-up
Mahalakshmi Layout K. Gopalaiah (JD(S) )WinnerN.L. Narendra Babu (BJP )Runner-up
Malleshwaram Dr. Ashwath Narayan.C.N. (BJP )WinnerKengal Shreepadharenu (INC )Runner-up
Hebbal Suresh B S (INC )WinnerY A Narayanaswamy (BJP )Runner-up
Pulakeshinagar R. Akhanda Srinivasamurthy (INC )WinnerB. Prasannakumar (JD(S) )Runner-up
Sarvagnanagar Kelachandra Joseph George (INC )WinnerMuni Naga Reddy @ M N Reddy (BJP )Runner-up
C.V. Raman Nagar S. Raghu (BJP )WinnerR. Sampath Raj (INC )Runner-up
Shivajinagar R Roshan Baig (INC )WinnerKatta Subramanya Naidu (BJP )Runner-up
Shanti Nagar N A Haris (INC )WinnerK Vasudevamurthy (BJP )Runner-up
Gandhi Nagar Dinesh Gundu Rao (INC )WinnerA.R. Sapthagiri Gowda (BJP )Runner-up
Rajaji Nagar S Suresh Kumar (BJP )WinnerG Padmavathi (INC )Runner-up
Govindraj Nagar V Somanna (BJP )WinnerPriyakrishna (INC )Runner-up
Vijay Nagar M. Krishnappa (INC )WinnerH. Ravindra (BJP )Runner-up
Chamrajpet B.Z. Zameer Ahmed Khan (INC )WinnerM Lakshminarayana (BJP )Runner-up
Chickpet Uday B.Garudachar (BJP )WinnerR.V.Devraj (INC )Runner-up
Basavanagudi Ravisubramanya.L.A (BJP )WinnerK.Bagegowda (JD(S) )Runner-up
Padmanaba Nagar R Ashoka (BJP )WinnerV K Gopal (JD(S) )Runner-up
B.T.M layout Ramalinga Reddy (INC )WinnerLallesh Reddy (BJP )Runner-up
Jayanagar Sowmya R (INC )WinnerB.N Prahlad (BJP )Runner-up
Mahadevapura Aravind Limbavali (BJP )WinnerA C Srinivasa (INC )Runner-up
Bommanahalli Sathish Reddy M (BJP )WinnerSushma Rajagopala Reddy (INC )Runner-up
Bangalore South M Krishnappa (BJP )WinnerR K Ramesh (INC )Runner-up
Anekal B.Shivanna (INC )WinnerA.Narayanaswamy (BJP )Runner-up
Hosakote N Nagaraju (M.T.B) (INC )WinnerSharath Kumar Bachegowda (BJP )Runner-up
Devanahalli Narayanaswamy L N (JD(S) )WinnerVenkataswamy (INC )Runner-up
Doddaballapur T Venkataramanaiah (INC )WinnerB Munegowda (JD(S) )Runner-up
Nelamangala Dr. K .Sreenivasamurthy (JD(S) )WinnerR Narayanaswamy (INC )Runner-up
Magadi A. Manjunath (JD(S) )WinnerH.C. Balakrishna (INC )Runner-up
Ramanagaram H.D.Kumaraswamy (JD(S) )WinnerIqbal Hussain.H.A (INC )Runner-up
Kanakapura D K Shivakumar (INC )WinnerNarayana Gowda (JD(S) )Runner-up
Channapatna H D Kumara Swamy (JD(S) )WinnerC P Yogeeshwara (BJP )Runner-up
Malavalli Dr.K.Annadani (JD(S) )WinnerP.M.Narendraswamy (INC )Runner-up
Maddur D.C.Thammanna (JD(S) )WinnerMadhu G Madegowda (INC )Runner-up
Melukote C S Puttaraju (JD(S) )WinnerDarshan Puttannaiah (Swaraj India )Runner-up
Mandya M Srinivas (JD(S) )WinnerP Ravikumar (INC )Runner-up
Shrirangapattana Ravindra Srikantaiah (JD(S) )WinnerA.B.Ramesha Bandisiddegowda (INC )Runner-up
Nagamangala Suresh Gowdaa (JD(S) )WinnerN Chaluvarayaswamy (INC )Runner-up
Krishnarajpet Narayanagowda (JD(S) )WinnerK B Chandrashekar (INC )Runner-up
Shravanabelagola C N Balakrishna (JD(S) )WinnerC S Puttegowda (INC )Runner-up
Arsikere K.M Shivalinge Gowda (JD(S) )WinnerG.B.Shashidhara (INC )Runner-up
Belur Lingesha. K.S. (JD(S) )WinnerH.K. Suresh (BJP )Runner-up
Hassan Preetham J Gowda (BJP )WinnerH S Prakash (JD(S) )Runner-up
Holenarasipur H D Revanna (JD(S) )WinnerManjegowda B P (INC )Runner-up
Arkalgud A. T. Ramaswamy (JD(S) )WinnerManju .A (INC )Runner-up
Sakleshpur H K Kumaraswamy (JD(S) )WinnerSomashekar Jayaraj (BJP )Runner-up
Belthangady Harish Poonja (BJP )WinnerK.Vasantha Bangera (INC )Runner-up
Moodabidri Umanatha. A. Kotian (BJP )WinnerK. Abhayachandra (INC )Runner-up
Mangalore City North Dr.Bharath Shetty. Y (BJP )WinnerB.A.Mohiuddin Bava (INC )Runner-up
Mangalore City South D. Vedavyasa Kamath (BJP )WinnerJ. R. Lobo (INC )Runner-up
Mangalore U.T.Abdul Khader (INC )WinnerSanthosh Kumar Rai Boliyaru (BJP )Runner-up
Bantval Rajesh Naik U. (BJP )WinnerB Ramanatha Rai (INC )Runner-up
Puttur Sanjeeva Matandoor (BJP )WinnerShakunthala.T. Shetty (INC )Runner-up
Sullia Angara.S (BJP )WinnerDr.B.Raghu (INC )Runner-up
Madikeri Appachu Ranjan M P (BJP )WinnerB A Jivijaya (JD(S) )Runner-up
Virajpet K G Bopaiah (BJP )WinnerArun Machaiah C S (INC )Runner-up
Periyapatna K. Mahadeva (JD(S) )WinnerK. Venkatesh (INC )Runner-up
Krishnarajanagara Sa. Ra. Mahesh (JD(S) )WinnerD. Ravishankar (INC )Runner-up
Hunsur Adaguru H Vishwanath (JD(S) )WinnerH P Manjunath (INC )Runner-up
Heggadadevankote Anil Kumar C (INC )WinnerChikkanna (JD(S) )Runner-up
Nanjangud Harshavardhan B (BJP )WinnerKalale N Keshavamurthy (INC )Runner-up
Chamundeshwari G.T.Devegowda (JD(S) )WinnerSiddaramaiah (INC )Runner-up
Krishnaraja S A Ramadas (BJP )WinnerM K Somashekar (INC )Runner-up
Chamaraja L. Nagendra (BJP )WinnerVasu (INC )Runner-up
Narasimharaja Tanveer Sait (INC )WinnerS.Satheesh (Sandesh Swamy) (BJP )Runner-up
Varuna Yathindra S (INC )WinnerT Basavaraju (BJP )Runner-up
T.Narasipur Ashvin Kumar.M (JD(S) )WinnerDr. H.C.Mahadevappa (INC )Runner-up
Hanur R Narendra (INC )WinnerDr. Preethan Nagappa (BJP )Runner-up
Kollegal N. Mahesh (BSP )WinnerA.R. Krishna Murthy (INC )Runner-up
Chamarajanagar C Puttarangashetty (INC )WinnerK R Mallikarjunappa (BJP )Runner-up
Gundlupet C S Niranjan Kumar (BJP )WinnerM C Mohan Kumari Uruf Geetha (INC )Runner-up

Created with Highcharts 3.0.10Chart context menuAssembly Seats20181047837BJPINCJD(S)0255075100125
Created with Highcharts 3.0.10Chart context menuAssembly Seats20131224040INCJD(S)BJP050100150
Created with Highcharts 3.0.10Chart context menuAssembly Seats20081108028BJPINCJD(S)0255075100125

List of Karnataka Assembly Constituencies

A.C. No.Assembly Constituency NameA.C. No.Assembly Constituency Name
1Nippani113Shimoga
2Chikkodi-Sadalga114Tirthahalli
3Athani115Shikaripura
4Kagwad116Sorab
5Kudachi117Sagar
6Raybag118Byndoor
7Hukkeri119Kundapura
8Arabhavi120Udupi
9Gokak121Kapu
10Yemkanmardi122Karkal
11Belgaum Uttar123Sringeri
12Belgaum Dakshin124Mudigere
13Belgaum Rural125Chikmagalur
14Khanapur126Tarikere
15Kittur127Kadur
16Bailhongal128Chiknayakanhalli
17Saundatti yellamma129Tiptur
18Ramdurg130Turuvekere
19Mudhol131Kunigal
20Terdal132Tumkur City
21Jamkhandi133Tumkur Rural
22Bilgi134Koratagere
23Badami135Gubbi
24Bagalkot136Sira
25Hungund137Pavagada
26Muddebihal138Madhugiri
27Devar Hippargi139Gauribidanur
28Basavana Bagevadi140Bagepalli
29Babaleshwar141Chikkaballapur
30Bijapur City142Sidlaghatta
31Nagthan143Chintamani
32Indi144Srinivaspur
33Sindgi145Mulbagal
34Afzalpur146Kolar gold field
35Jevargi147Bangarapet
36Shorapur148Kolar
37Shahapur149Malur
38Yadgir150Yelahanka
39Gurmitkal151K.R.Pura
40Chittapur152Byatarayanapura
41Sedam153Yeshvanthapura
42Chincholi154Rajarajeshwarinagar
43Gulbarga Rural155Dasarahalli
44Gulbarga Dakshin156Mahalakshmi Layout
45Gulbarga Uttar157Malleshwaram
46Aland158Hebbal
47Basavakalyan159Pulakeshinagar
48Homnabad160Sarvagnanagar
49Bidar South161C.V. Raman Nagar
50Bidar162Shivajinagar
51Bhalki163Shanti Nagar
52Aurad164Gandhi Nagar
53Raichur Rural165Rajaji Nagar
54Raichur166Govindraj Nagar
55Manvi167Vijay Nagar
56Devadurga168Chamrajpet
57Lingsugur169Chickpet
58Sindhanur170Basavanagudi
59Maski171Padmanaba Nagar
60Kushtagi172B.T.M layout
61Kanakagiri173Jayanagar
62Gangawati174Mahadevapura
63Yelburga175Bommanahalli
64Koppal176Bangalore South
65Shirahatti177Anekal
66Gadag178Hosakote
67Ron179Devanahalli
68Nargund180Doddaballapur
69Navalgund181Nelamangala
70Kundgol182Magadi
71Dharwad183Ramanagaram
72Hubli-dharwad-East184Kanakapura
73Hubli-dharwad-Central185Channapatna
74Hubli-dharwad- West186Malavalli
75Kalghatgi187Maddur
76Haliyal188Melukote
77Karwar189Mandya
78Kumta190Shrirangapattana
79Bhatkal191Nagamangala
80Sirsi192Krishnarajpet
81Yellapur193Shravanabelagola
82Hangal194Arsikere
83Shiggaon195Belur
84Haveri196Hassan
85Byadgi197Holenarasipur
86Hirekerur198Arkalgud
87Ranibennur199Sakleshpur
88Hadagalli200Belthangady
89Hagaribommanahalli201Moodabidri
90Vijayanagara202Mangalore City North
91Kampli203Mangalore City South
92Siruguppa204Mangalore
93Bellary205Bantval
94Bellary City206Puttur
95Sandur207Sullia
96Kudligi208Madikeri
97Molakalmuru209Virajpet
98Challakere210Periyapatna
99Chitradurga211Krishnarajanagara
100Hiriyur212Hunsur
101Hosadurga213Heggadadevankote
102Holalkere214Nanjangud
103Jagalur215Chamundeshwari
104Harapanahalli216Krishnaraja
105Harihar217Chamaraja
106Davanagere North218Narasimharaja
107Davanagere South219Varuna
108Mayakonda220T.Narasipur
109Channagiri221Hanur
110Honnali222Kollegal
111Shimoga Rural223Chamarajanagar
112Bhadravati224Gundlupet


Assembly Constituencies of Karnataka

Karnataka has 225 state assembly constituencies, out of which members of 224 seats are elected through Assembly polls and the remaining one is nominated by the Karnataka Governor from the Anglo-Indian community. The Assembly lasts for five years, except if dissolved earlier. The last assembly was the fourteenth assembly elected with K. B. Koliwad as the speaker of the house. Elections in Karnataka for a new assembly were held on May 12 and the results were declared on May 15, 2018. B S Yeddyurappa of the Bharatiya Janata Party has been sworn in as the state's 23rd Chief Minister.

Some of the State Assembly constituencies in Karnataka are Badami, Chamundeshwari, Bailhongal, Chincholi,Harihar, Bantval, Gandhi Nagar, Jagalur, Bellary, Kampli, Madhugiri, Mangalore, Raichur, Vijayanagara, Raichur, C. V. Raman Nagar and more.

Map showing Karnataka Assembly Constituency

Karnataka Assembly Constituency


224 Constituencies
}
173
General
36
Scheduled Caste
15
Scheduled Tribes

Last Updated on November 07, 2018


Track your constituency
For Business Associations image
For Business Associations / Promotions
Please contact : Kumar Utkarsh
Phone No Image 9540150333     mailer icon image kumarutkarsh@5dotspartners.com